Baltās nakts ceļvedis

Teksts Zane Roķe

Šogad jau 11. reizi Rīgā naktī no 10. uz 11.septembri notiks Baltā nakts jeb Bezmiega nakts (kā metaforiskā nozīmē to saprot romāņu valodu lietotāji), kur ik vienam bez maksas būs iespēja apskatīt neparastus koncertus, instalācijas, skulptūras un citus kultūras projektus. Lai neapjuktu raibā Baltās nakts notikumu piedāvājuma burzmā, lūk, mūsu ieteikumi, kurus pasākumus noteikti nepalaist garām!

– Laikmetīgās mākslas festivāls “SURVIVAL KIT” K.K. fon Stricka villā piedāvās apskatīt ne vien izstādi “Sabiedrības akupunktūra”, kas pievēršas tādām tēmām kā meditācija, ezotērika, alternatīvā medicīna u.c., bet arī vairākas performances, kā piemēram, “Ko es daru ar savu dzīvi”, kur tiks jaukta rietumu medicīna ar austrumu kultūrām, un “Atbrīvo savus iekšējos delfīnus”, kas pētīs cilvēka iekšējā pārdzīvojuma attiecības ar ārpasauli.

K-K-KOSMOSS UZ AB DAMBJA. Peldošajā mākslas centrā “Noass” varēs saklausīt Daugavas stāstus, kas tika uzklausīti 3 mēnešu garumā, pierakstīti heksagrammās(vilnīšos) un tad iztulkoti mūziklā, attēlā, vārdā vai kustībā.

CYCLONE. Laikmetīgās mākslas centra “kim?” jaunajās telpās Sporta ielā 2 būs apskatāmas pagājušajā nedēļā atklātās izstādes, notiks ekskursijas pa tām, bet plašajā pagalmā varēs vērot vairāku Latvijas un ārzemju mākslinieku audiovizuālās performances.

ALL INCLUSIVE. Latvijas Nacionālajā teātrī tiek piedāvāts iziet labirintu, kurš vedīs cauri visam teātrim, tai skaitā aizskatuvei, darbinieku ejām, zālēm u.c. ikdienas apmeklētājam slēgtām vietām. Būs iespēja ielūkoties visās Latvijas Nacionālā teātra izrādēs, kā arī izbaudīt pašu aktieru klātbūtni.

VELTĪJUMS NINAI SIMONEI. Kalnciema kvartālā uz brīvdabas skatuves uzstāsies džeza dziedātāja Elza Rozentāle ar īpaši festivālam radītu koncertprogrammu, kas veltīta amerikāņu dziedātājai Ninai Simonei.

Vīna bārā “Vieta” varēs vērot roku maģiju – ģitārspēles virtuoza Reiņa Jaunā uzstāšanos, kāršu jaucēja Viestarta Gulāna trikus un elektroniskās mūzikas apvienības Āres koncertu. Sākums 20.00.

VIDEORITMI. IZSAPŅOTO SAPŅU RITMI. Mūzikas un mākslas klubā “Nabaklab” būs apskatāma audiovizuāla daudzdimensiju deju nakts, kurp doties, kad pienācis laiks atbrīvot prātu kustībai, atgūt enerģiju un smelties prieku.

TRAMVAJS ”SAPNIS PAR KARNEVĀLU”. Tramvaji (maršrutā Ausekļa iela – Gaujas iela) būs kā jauno mūzikas un mākslas talantu vēstneši – tajos būs apskatāmi Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu darbi, ko paspilgtinās elektroniskās mūzikas pārstāvji.

– DZEJAS DISKOTĒKA “BLUMBERGS=BEZGALĪBA”. Fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā Kalnciema ielā Baltajā naktī notiks dzejnieku diskotēka – dzejnieki spēlēs savu iecienīto mūziku un nolasīs arī kādu dzejoli.

KINOTEĀTRIS ”SPLENDID PALACE” Baltās nakts laikā piedāvās piedzīvot jaunāko latviešu īsfilmu maratonu, kā arī noskatīties dokumentālo filmu programmu “Uzdrīkstēšanās”, kurā iekļauti vairāki stāsti par leģendāriem un provokatīviem māksliniekiem un viņu mākslas akcijām.

Attēlā kadrs no Ievas Kraules performances “Zāmuela Hānemana konditoreja”, kas būs skatāma K.K. fon Stricka villā. 

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.