Baltās nakts ceļvedis

Teksts Zane Roķe

Šogad jau 11. reizi Rīgā naktī no 10. uz 11.septembri notiks Baltā nakts jeb Bezmiega nakts (kā metaforiskā nozīmē to saprot romāņu valodu lietotāji), kur ik vienam bez maksas būs iespēja apskatīt neparastus koncertus, instalācijas, skulptūras un citus kultūras projektus. Lai neapjuktu raibā Baltās nakts notikumu piedāvājuma burzmā, lūk, mūsu ieteikumi, kurus pasākumus noteikti nepalaist garām!

– Laikmetīgās mākslas festivāls “SURVIVAL KIT” K.K. fon Stricka villā piedāvās apskatīt ne vien izstādi “Sabiedrības akupunktūra”, kas pievēršas tādām tēmām kā meditācija, ezotērika, alternatīvā medicīna u.c., bet arī vairākas performances, kā piemēram, “Ko es daru ar savu dzīvi”, kur tiks jaukta rietumu medicīna ar austrumu kultūrām, un “Atbrīvo savus iekšējos delfīnus”, kas pētīs cilvēka iekšējā pārdzīvojuma attiecības ar ārpasauli.

K-K-KOSMOSS UZ AB DAMBJA. Peldošajā mākslas centrā “Noass” varēs saklausīt Daugavas stāstus, kas tika uzklausīti 3 mēnešu garumā, pierakstīti heksagrammās(vilnīšos) un tad iztulkoti mūziklā, attēlā, vārdā vai kustībā.

CYCLONE. Laikmetīgās mākslas centra “kim?” jaunajās telpās Sporta ielā 2 būs apskatāmas pagājušajā nedēļā atklātās izstādes, notiks ekskursijas pa tām, bet plašajā pagalmā varēs vērot vairāku Latvijas un ārzemju mākslinieku audiovizuālās performances.

ALL INCLUSIVE. Latvijas Nacionālajā teātrī tiek piedāvāts iziet labirintu, kurš vedīs cauri visam teātrim, tai skaitā aizskatuvei, darbinieku ejām, zālēm u.c. ikdienas apmeklētājam slēgtām vietām. Būs iespēja ielūkoties visās Latvijas Nacionālā teātra izrādēs, kā arī izbaudīt pašu aktieru klātbūtni.

VELTĪJUMS NINAI SIMONEI. Kalnciema kvartālā uz brīvdabas skatuves uzstāsies džeza dziedātāja Elza Rozentāle ar īpaši festivālam radītu koncertprogrammu, kas veltīta amerikāņu dziedātājai Ninai Simonei.

Vīna bārā “Vieta” varēs vērot roku maģiju – ģitārspēles virtuoza Reiņa Jaunā uzstāšanos, kāršu jaucēja Viestarta Gulāna trikus un elektroniskās mūzikas apvienības Āres koncertu. Sākums 20.00.

VIDEORITMI. IZSAPŅOTO SAPŅU RITMI. Mūzikas un mākslas klubā “Nabaklab” būs apskatāma audiovizuāla daudzdimensiju deju nakts, kurp doties, kad pienācis laiks atbrīvot prātu kustībai, atgūt enerģiju un smelties prieku.

TRAMVAJS ”SAPNIS PAR KARNEVĀLU”. Tramvaji (maršrutā Ausekļa iela – Gaujas iela) būs kā jauno mūzikas un mākslas talantu vēstneši – tajos būs apskatāmi Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu darbi, ko paspilgtinās elektroniskās mūzikas pārstāvji.

– DZEJAS DISKOTĒKA “BLUMBERGS=BEZGALĪBA”. Fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā Kalnciema ielā Baltajā naktī notiks dzejnieku diskotēka – dzejnieki spēlēs savu iecienīto mūziku un nolasīs arī kādu dzejoli.

KINOTEĀTRIS ”SPLENDID PALACE” Baltās nakts laikā piedāvās piedzīvot jaunāko latviešu īsfilmu maratonu, kā arī noskatīties dokumentālo filmu programmu “Uzdrīkstēšanās”, kurā iekļauti vairāki stāsti par leģendāriem un provokatīviem māksliniekiem un viņu mākslas akcijām.

Attēlā kadrs no Ievas Kraules performances “Zāmuela Hānemana konditoreja”, kas būs skatāma K.K. fon Stricka villā. 

Dec, 2017

Sarkandaugava. Kaķu veikali un nozagtais tramvajs

Pusstundas braucienā ar 5. tramvaju no centra uz Rīgas ziemeļiem atrodas Sarkandaugava jeb, kā daudzi vietējie mēdz to saukt, Kraska. Tā ir Rīgas apkaime ar bagātu vēsturi un vēl bagātāku slavu, pateicoties ne tikai Tvaika ielas psihiatrijas un narkoloģijas centram, bet arī vietējo raibajai dzīvei un arhitektūras kontrastiem.

Dec, 2017

Brekši. No papīra līdz sūnām

“Daudziem rīdziniekiem ļoti bieži sanāk skaidrot, ka tur aiz Mežciema, kur turpinās Biķernieku iela, arī vēl ir Rīgas teritorija – tas ir Juglas papīrfabrikas ciemats,” tā par savu dzimto vietu stāsta vietējā iedzīvotāja Edīte Platenberga.

Dec, 2017

Avoti. Proletariāta vēsture 

“Tieši šeit ir īstā Rīga. Nacionālās valsts galvaspilsēta ir kaut kur šeit, Avotos. Un kāda no apkaimes rūpnīcām būtu ideāla “prezidenta pils” – visleģendārākā, protams, ir Rusobalt,” prāto dzejnieks un mākslinieks Artūrs Punte.

Dec, 2017

Brasa. Kaimiņu būšana

Koleģiāla cilvēcība un komūnas burvība – tā Brasu raksturo apkaimes jaunpienācēja Gunta Upeniece, mamma un izšūšanas hobijbiznesa “em’bo” īpašniece.

Nov, 2017

Vai viegli būt jaunam. Rekviēms deju mūzikai.

Šonedēļ kinofestivālā “Black Nights” Tallinā pirmizrādīta filma “Deju laikmets” – stāsts par to, kā elektroniskā deju mūzika 80. gadu otrajā pusē no Rietumiem nokļuva Padomju Savienībā. Dosim vārdu filmas režisoram Viktoram Budam.

Nov, 2017

Iļģuciems. Visaugstākais punkts

Iļģuciema veikalā „Aibe“ strādā Linda Feldmane. Pārdevēja, kam piemīt sirsnīgs smaids – tāds, kas nav formāls, bet patiesi labsirdīgs. Veikals atrodas triju pieturu attālumā no Iļģuciema tramvaja galapunkta.