Dialogs jāveido gudri

Teksts Vineta Bodniece

Aplūkot izstādi “Kopā viens” un piedalīties sarunā ar izstādes autoriem – Evelīnu Vidu (agrāk Deičmani) un amerikāņu mūziķi un komponistu Andrē Vidu – iespējams šo ceturtdien, 29. jūnijā galerijā “Alma”.

“Kopā viens” ir pirmā Andrē un Evelīnas kopizstāde – tajā apskatāmi Evelīnas Vidas veidotie skulpturālie objekti un videodarbi, ko papildina viņas vīra, pasaulslavenā komponista un saksofonista Andrē Vida muzikālās kompozīcijas,

Lūk, neliela saruna ar Evelīnu Vidu.


“Kopā viens”, protams, izklausās harmoniski, tomēr mākslinieks bieži vien ir ar diezgan lielu ego. Cik grūti vai viegli bija radīt kopizstādi diviem māksliniekiem – jums un jūsu vīram?
Esam ar vīru jau iepriekš sastrādājušies, Norvēģijā veidojot manu izstādi “Lullabies for Monsters”. Bet esmu vīram sacījusi, ka negribu, lai manu profesionālo darbību vienmēr saisttītu ar viņu. Arī viņam ir savs lauks, kurā es pilnībā neiederos.

Četras reizes sadarbojusies ar citiem māksliniekiem – ar draugiem. Man liekas, ka ar vīru sadarboties ir grūtāk, jo, kad ir jāstrādā kopā ar tuvu cilvēku, ir ļoti grūti nošķirt profesionālo no personīgā. Ir daudz patīkamu brīžu, bet vienmēr būs problēmas, kas ir jārisina. Jāmācās būt elastīgam, saprotošam, piekāpīgam. Tas dialogs ir jāveido ļoti gudri – jāļauj izpausties otram cilvēkam, nenoslāpēt sevi, tajā pašā laikā neizsvītrojot sevi par daudz, lai nekļūtu tikai par tehnisku izpildītāju. Jāatrod katram savs, un tad jābūvē kaut kas kopā. Kaut arī dažreiz ir grūti saprasties caur vārdiem, Andrē ir lielisks muzikālais variants maniem darbiem, savukārt es – vizuālais atspoguļojums viņa radītajam.

Tomēr es dodu priekšroku strādāt vienai. Bet man vienmēr būs kādi astoņi cilvēki, kas palīdzēs īstenot projektu. Man patīk tāda komunikācija – ka man ir skaidra doma, ka pati saprotu, kurp es viņus virzu.

IMG_1996

Jūs strādājat dažādās tehnikās. Caur kuru, jūsuprāt, ir vieglāk sasniegt skatītāju?
Man ir grūti spriest. Tas ir atkarīgs no idejas, koncepta. Ar video ir tā – vai nu tas aizrauj vai arī tu aizslīdi prom. Dažreiz jau pēc divām sekundēm viss ir skaidrs. Citkārt video “paķer” acumirklī, pārliecina apsēsties un noskatīties līdz galam. Objektam savukārt ir vieglāk apiet apkārt.

Esmu ievērojusi, ka skatītājus vairāk uzrunā pozitīvais. Darbi, kurus radu tagad, ir optimistiskāki par tiem, kurus radīju drūmākos dzīves posmos. Ja nolemj uz āru vērst negatīvo, var necerēt, ka kāds pieskries klāt un teiks: “Man ārkārtīgi patika!”.

Kura tehnika jums pašai ir vistuvākā?
Visērtāk jūtos, veidojot trīsdimensionālus darbus. Man patīk milzīgi objekti – es labprāt gribētu savu angāru, kur varētu būvēt darbus no apakšas un skatīties uz tiem no otrā stāva. Bet ir arī tādas darbības, ko nespēju pārtulkot objektos, kurām man ir nepieciešama fotogrāfija vai video, taču droši varu teikt, ka mans lauks ir tieši instalācijas. Man ir svarīgi izjust materiālu.

IMG_1997

Vai, taisot izstādes ārzemēs, vajadzīga cita pieeja? Vai dažādas nācijas mākslu uztver vienādi?
Visgrūtāk izstādes ir veidot Rīgā. Šeit es visvairāk uztraucos, pārdzīvoju. Savējos pieņem grūtāk, savējo kļūdas šķiet lielākas par tām, kuras pieļauj viesmākslinieki. Man ļoti patīk rīkot izstādes ārpus Latvijas – skatīties, kā cilvēki, kuriem ir cita mentalitāte, uztver to vēstījumu, kas vairāk vai mazāk ir par latviešu uzvedību un virzību.

Uzskatu, ka atšķirība ir vērojama arī kultūrizglītībā – labi attīstītās valstīs tā ir augstākā līmenī un to māca jau no mazotnes. Ārzemēs runājot par izstādi, cilvēki savu viedokli balsta teorētiskās zināšanās par mākslas vēsturi, savukārt Latvijā šāda saruna vairāk balstās emocionālā vērtējumā – patīk vai nepatīk. Izņēmumi šeit meklējami starp tiem, kas ir saistīti ar mākslu profesionāli, bet arī ne vienmēr.

Mūzika ir ļoti svarīga izstādes “Kopā viens”sastāvdaļa. Vai ir kādi mūziķi, kas ikdienā pozitīvi ietekmē jūsu radošo darbību?
Tikai mans vīrs! Es nezinu nevienu citu, kas tā iedvesmotu. Pārējais jau vairāk ir tikai skaņas.

IMG_1994

IMG_1993

Jul, 2017

Kas notiek, “Positivus”?

Kad tika izziņota 2017. gada “Positivus” festivāla programma, daudzi rauca degunu – neesot neviena “lielā iemesla” festivāla apmeklēšanai. Galu galā alternatīvas izklaides iespējas šogad ir pietiekami daudz – pasaulslavenas rokgrupas koncertē Lucavsalā vai laicīgi jau ir ieplānots ceļojums uz siltajām zemēm.

Jul, 2017

Veto Magazine #40

Iznācis žurnāla “Veto Magazine” 40. numurs; šoreiz tiek pētīta “dari pats” jeb “do it yourself” tēma. Žurnāls ir kļuvis biezāks un ieguvis jaunu dizainu. Jaunākajā “Veto Magazine” numurā lasāma intervija ar mūziķi, dzejnieku un psihoterapeitu Pēteri Dragunu, intervija ar stilistiski mainīgās grupas Ezeri līderi Miķeli Putniņu, saruna ar fotogrāfu Alni Stakli, kurš nominēts prestižajai “Prix

Jun, 2017

Dialogs jāveido gudri

Aplūkot izstādi “Kopā viens” un piedalīties sarunā ar izstādes autoriem – Evelīnu Vidu (agrāk Deičmani) un amerikāņu mūziķi un komponistu Andrē Vidu – iespējams šo ceturtdien, 29. jūnijā galerijā “Alma”.

Jun, 2017

Brīnumzeme Igaunija

Izstāde “Vieta, kur viss ir labāk” mākslas un koncepcijas valodā apskata Latvijā populāro viedokli, ka kaimiņvalstī Igaunijā klājas daudz labāk nekā Latvijā. Gandrīz jebkurā pētījumā par vietējo situāciju ekonomikā, politikā, tautsaimniecībā, pilsoniskuma apziņā tiek salīdzinoši norādīts, ka Igaunijas Republikai ir labāki sasniegumi. Rezultātā Latvijas iedzīvotāju apziņā Igaunija un igauņi pēdējās desmitgades laikā no anekdotēs apsmietiem

Jun, 2017

Āgenskalns. Šlāgerpanks, slepenās ejas un literatūra

Ar rakstnieku, publicistu, nerimstošu pagrīdes mūziķi un vienkārši marginālu personību – Edmundu Frīdvaldu – tiekos spiedīgi saulainā, bet ne īpaši siltā dienā pie Āgenskalna tirgus. Ieraudzījis manu rozā skrejriteni, viņš nosaka, ka es esot palicis galīgi traks.

Jun, 2017

Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jun, 2017

Sarunāties caur mākslu

“Veto” sastapa Baibu Bartkeviču pa ceļam no Liepājas uz Amsterdamu, lai aprunātos par “mazo” ikdienu Baibas profesijā un iecerēm Liepājas mākslas forumā.

May, 2017

Izcilā koncertgrupa – Foals

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?