Eksperimentālā kino īstums

Teksts Jana Kohno   Attēlā Karel Doing

Kamēr vairuma apziņā analogais kino ir vien zudis pagājušā gadsimta notikumu liecinieks, nelielai daļai entuziastu tas joprojām ir ļoti apzināti izvēlēts un aktuāls medijs attēla veidošanai. Līdz šim Latvijā veidotas analogā kino radošās darbnīcas, lekciju vakari, kā arī izveidota biedrība “Baltic Analog Lab”, taču pirmo reizi visā Baltijā analogajam kino veltīts arī festivāls – starptautisks eksperimentālā kino festivāls “Process”.

Festivāla programmu centrā ir analogā kino filma kā personisks izpētes rīks un neprognozējamu atklājumu lauks – filmas tiks demonstrētas gan digitālā formātā, gan arī oriģinālajos 16 mm un 8 mm formātos. Skatītāji varēs vērot analogo eksperimentālo kino dažādās formās spilgtāko mūsdienu autoru izpildījumā, pieredzēt audiovizuālus priekšnesumus, paplašināto kino, kā arī iepazīties ar eksperimentālā kino vēsturi.

Festivāls norisināsies no 22. līdz 25. martam. Vairāk informācijas par programmu meklē šeit:

Par analogo kino Latvijā un pasaulē, kā arī par festivāla “Process” programmu vairāk lasiet “Veto” sarunā ar festivāla direktori Ievu Balodi un programmu kuratori Lāsmu Bērtuli.


Kā sokas ar pēdējiem festivāla tapšanas darbiem?
Ieva Balode
: Lielākā daļa ir gatava. Esam uzaicinājuši lieliskus māksliniekus, vairāki kolēģi raksta mums, priecājoties, cik foršs festivāls, labas filmas atlasītas. Ir gan mazliet bažas, ka varbūt nebūs tik liela atsaucība, jo Latvijas skatītājs vēl nav pieradis pie eksperimentālā kino žanra.

Kas līdz šim ir darīts, lai no jauna aktualizētu analogo kino?
Ieva Balode: Pirms diviem gadiems es sāku “Kino Bize” veidot eksperimentālā kino vakarus – sākumā rādīju filmas, aicinājām autorus, kas rādīja uz projektora savas filmas. Pēc tam “sakonektējos” ar citiem vietējiem cilvēkiem – Jāni Putniņu, Signi Birkovu un Andri Priedīti, kā arī Lietuvas puišiem – un izdomājām, ka vajag taisīt radošo darbnīcu. Tur satikos arī ar Lāsmu Bērtuli. Bija radošā darbnīca “Super8” Jūrmalā, “Baltajā naktī” bija Stūra mājā pasākums par expanded cinema jeb paplašināto kino, kas arī būs festivālā “Process”. Tā kā savā ziņā cilvēki jau kaut ko zina par to. Tā viss nobrieda arī līdz idejai, ka vajag festivālu.

Lāsma Bērtule: Runājot vispār par kino, tā digitalizācija jau patiesībā ir samērā nesena – lielākā daļa cilvēku, atskaitot varbūt ļoti jaunus, ir pieredzējuši analogo kino, taču tas ļoti ātri pazudis no atmiņas, ātri notikusi pierašana pie digitālā, kas savā ziņā ir satriecoši. Cilvēki ir pieraduši “parasta kino”, bet “parasts kino” jau nav digitāls, tas patiesībā ir analogs.

Ieva Balode: Jā, tas, ko mēs mūsdienās skatāmies, tas nav kino, bet gan video, ja tā precīzos terminos runājam. Bet patiesībā uz mums, kas nodarbojas ar analogo kino, daudzi skatās kā uz “frīkiem”. Pati daudz ceļoju, eju uz tiem festivāliem, redzu, ka citur lielākā daļa cilvēku zina, kas ir eksperimentālais, paplašinātais kino. Latvijā mēs vēl to nepazīstam, tāpēc bija vēlme uzrīkot tādu festivālu un parādīt, ka tas var patikt ne tikai tiem frīkiem, bet arī citiem.

Vai festivālā skatītājam būs iespēja pašam pētīt, darboties, uzzināt vairāk par eksperimentālo kino?
Lāsma Bērtule: Uz darbnīcām ar cilvēku iesaistīšanos mēs ceram nākamajā gadā, bet šogad festivālā būs lekcijas par eksperimentālā kino vēsturi, kuras vadīs Ieva [Balode] un Jānis Putniņš. Mums būs diskusija par kino laboratorijām mūsdienās, tajā piedalīsies mūsu ārvalstu viesi, kuri paši darbojas vai ir darbojušies mākslinieku uzturētās kino laboratorijās, kur veic fizisko filmas veidošanas procesu. Lekcijas ir par brīvu, pieejamas visiem.

Alexander Frolov_1

Alexander Frolov

Cik daudz festivāla formātā ir aizgūts no citiem, līdzīgiem festivāliem?
Ieva Balode: Es pagājušajā vasarā Francijā biju lielā simpozijā, kur satiekas filmu laboratorijau pārstāvji no visas pasaules. Sešu dienu garumā skatījāmies filmas, performances, tur satiku lielāko daļu cilvēku, kas šeit uzaicināti, redzēju arī filmas, ko iekļāvām “Procesa” programmā. Mums ienāca prātā uzrīkot arī open-call, ko mēs tā tīri eksperimentāli iekļāvām, jo patiesībā varējām programmu arī tāpat nokomplektēt, bet domājām – nu, kāpēc gan ne, ieliksim. Beigās – pienāca 400 pieteikumi! Nācās daļu izšķirot tomēr.

Izklausās, ka notiek tāda kā analogā kino atdzimšana. Kāpēc ir radusies, atjaunojusies tāda interese?
Lāsma Bērtule: Ļoti likumsakarīgi. Brīdī, kad lielā industrija pāriet uz digitālo, nostumjot malā mediju, kas ir bijis absolūts pamats, neatkarīgie mākslinieki, protams, ir tie, kas to pārņem un turpina. Tā ir teritorija, kur analogais turpina dzīvot.

Ieva Balode: Nesen lasīju remodernisma manifestu – tajā  tiek runāts par to, ka analogā filma ir kaut kas īstāks, ka tas ir kino pirmsākums. Mūsdienās mēs dzīvojam patērētāju sabiedrībā, kur pazūd īstenības sajūta – analogais kino savukārt liek domāt par īstenību, redzēt filmas attīstību, redzēt, ka tas nav kaut kas zūdošs. Filmas attīstīšanas process ir taustāms, īsts. Digitālais kino pakārtojas tendencēm, tehnoloģijām, bet analogajā nav modes tendenču. Varbūt jau būt, ja tagad nosacīti ir kaut kāda mode pāriet uz analogo, bet tam pamatā ir vēlme pēc īstenības, paliekošā.

Kā kaut kādas šī brīža tehnoloģijas pielāgojas analogā kino atdzimšanai?
Ieva Balode: Filmas joprojām tiek ražotas, Kodak tagad pat ir pavilcies uz to analogo modi, pagājušajā gadā izdota jauna “Super8” kino kamera – līdz šim visi strādāja ar vecajām, bet tad Kodak uztaisīja jaunu, tā ir ļoti stilīga!

Atgriežoties pie festivāla – kas no kopējās programmas ir īpaši izceļams?
Ieva Balode: Noteikti expanded cinema programmas, kas notiks no trešdienas līdz sestdienai, –  nekas tāds Latvijā nav bijis. Paplašinātais kino ir tāda eksperimentālā kino forma, kurā mākslinieks pats ir uz vietas un rada dzīvu priekšnesumu, palīdz kino iziet ārpus ekrāna. Bieži vien notiek dažādas gaismu spēles, tiek liktas lēcas, kas lauž gaismu un attēls iet pa visām sienām, uz skatītājiem. Tur vairāk ir telpas un cilvēka aspekts.

Pie mums viesosies Ksavjērs Kverels, kuru redzēju Francijā – kad redzēju viņa darbus, man bija mute vaļā. Viņš strādā ar gaismu, projektoru, pastiprina skaņu. Tas, kā viņš veido attēlu, ir brīnišķīgi – viņš dedzina filmu, un cilvēks redz, kā tā lēnām izkūst. Man tas bija tāds pārsteigums. Tāpat arī ir autors Gregs Pops no Norvēģijas, kurš filmu rada performances laikā – viņam ir slīpmašīna un urbis un viņš vienkārši slīpē filmu, kura iet projektorā, mēs to slīpēto filmu gan redzam, gan dzirdam. Kaut kas absolūti unikāls. Un arī apvienība OJOBOCA – viņi filmā iekļauj balsis, kas saka, kā jāskatās, kas jādomā filmas laikā. Tā ir tāda robotiska balss, kas ļoti satrauc, viņi izaicina filmu skatīšanās tradīciju. Eksperimentālās filmas patiesībā arī ir par uztveri, par to, ko skatītājs saprot.

Par Baltijas kino programmu – tur būs pāris pārsteigumu, par ko mēs daudz neesam stāstījuši. Būs kino klasika, ko daudzi nemaz nezina – tā būs Arņa Rītupa taisīta filma, jo izrādās, ka viņš ir veidojis eksperimentālo kino, izmantojot skābi, kas saēd filmu. Pati neesmu vēl redzējusi, bet ir liels saviļņojums.

Kāpēc festivāla nosaukums ir “Process”?
Lāsma Bērtule: Tā ir tāda kā atsauce arī uz eksperimentālo kino, jo tajā svarīgākais ir skatīšanās process, informācija, ko iegūstam, rezultāts, ko saņemam.

Ieva Balode: Kas ir ģeniāli tajā nosaukumā – to raksta vienādi gan latviski, gan angliski. Bet vairāk jau tas ir no angļu valodas – “process” ir viena no filmas attīstības stadijām, processing film nozīmē izlaist filmu cauri procesam, lai attīstītu. Tīri idejiski laižam šo festivālu cauri skatītajam, lai tiktu attīstīts kaut kas jauns. Varbūt pat analogā kino kustība.

Signe Birkova_1

Signe Birkova

Oct, 2017

Bieriņi. Nepabeigtais mākslas koridors

“Būs jākopj pagalms un nevarēs halātā klīst gar māju. Bet vispār šī ir vislabākā Rīgas daļa, tas jau sen zināms,” daloties ziņā par jaunu velomaršrutu, kas savieno Torņakalnu ar Bieriņiem, savā sociālā tīkla profilā pajoko māksliniece Laura Feldberga.

Sep, 2017

Katrīna Jaunupe: laikmetīgajai mākslai joprojām vajag telpu

Laikmetīgā kultūra un ar to saistītās aktivitātes uzņem arvien jaunus apgriezienus. Arvien aktuālāks kļūst pagaidu izmantošanas jeb temporary use koncepts – tiek atdzīvinātas pamestas ēkas, kurās tiek ierīkoti dažnedažādi mākslas centri, rīkoti kultūras pasākumi, attīstās radošie kvartāli, kurus pārpludina arī jaunie mākslinieki. Veicināt radošumu un jaunradi mākslā, dot atspēriena punktu jaunajiem māksliniekiem un galvenais – izveidot

Sep, 2017

Rīgas mākslas telpā tiks atklāta Māra Subača izstāde

Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē no šī gada 8. septembra līdz 12. novembrim apmeklētājiem būs pieejama izstāde “Laime pazīst pasauli”. Tajā tiks eksponēti Māra Subača šajā gadā jaunradītie darbi, kas tapuši, domājot par laimi kā cilvēka augstāko esamības formu. Īpaši izveidotā mākslas darbu labirinta konstrukcijā Māra Subača ierastās grafikas sērijas tiks papildinātas ar

Sep, 2017

Kaspars Lielgalvis: Rīga ir pilna aizslēgtu durvju

Attīstīt jaunu mākslas formu rašanos, veicināt sadarbību starp dažādu disciplīnu māksliniekiem – jau gandrīz 10 gadu mākslas centrs “Totaldobže” pastāv cēla mērķa vārdā. Pagaidu izmantošanas jeb temporary use koncepts, kura popularitāte aug visā pasaulē, tostarp arī Rīgā, ir viens no “Totaldobžes” instrumentiem, kas ļauj atvērt pamestu, tukšu un neizmantotu namu durvis kultūrai un radošumam –

Sep, 2017

Mārtiņš Mielavs par fon Stricka villu, radošumu un biznesu

Ne viens vien garāmgājējs, veroties pamestu namu tukšajos logos, ir iedomājies – cik skumji, ka ēkas tiek aizlaistas postā un turētas aiz slēgtām durvīm. Tādu ēku Rīgā ir daudz, dažviet pat veseliem kvartāliem. Tomēr ne visas pamestās ēkas ir pavisam aizmirstas. Arvien vairāk pasaulē, tostarp arī Rīgā, aktivizējas urbānās vides kustība – pamesti nami iegūst „otro elpu”,

Sep, 2017

Tiks atklāts Baltic Sea Docs filmu forums

Ar īpašu brīvdabas seansu Kalnciema kvartālā sestdien, 2. septembrī sāksies Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs). Skatītājiem tiks izrādīta filma “Velosipēdi pret automašīnām” (Bikes vs Cars), kas pievēršas satiksmes izaicinājumiem dažādās pasaules pilsētās. Pirms filmas notiks paneļdiskusija par satiksmes dalībnieku iekļaušanos vienotā satiksmē Latvijā, un pēc seansa – tikšanās ar filmas režisoru Fredriku

Aug, 2017

Viss, ko nezināju. Piezīmes par kādu festivālu

Teksts un foto Ance Šverna Tā bija viskarstākā vasaras diena. Kaķi satupa tuvējās pilsētiņas koku zaros, veikalnieces aizslēdza bodi vēlāk nekā parasti, bet večas, kas saņēmās pamest visu dienu kā nebūt vēsinātās istabas, atļāvās rušināties pa upes krastos ierīkotajiem dārziem līdz tumsai, pa laikam iešļūcot ūdenstilpnē arī pašas. Mums tuvojās toijota, kuras spīdīgā krāsa saplūda

Aug, 2017

Jauniešu iesaukums youngkim?

kim? Laikmetīgās mākslas centrs aicina pieteikties aktīvus jauniešus vecumā no 15 līdz 25 gadiem,  kuriem ir idejas un interese par jebkādu tematu vai parādību un kuri ir ieinteresēti eksperimentēt, kopā ar kim? atbalstu veidojot  pasākumus citiem jauniešiem, kā arī radīt un uzturēt youngkim? bloga saturu un iesaistīties diskusijās (audio, foto vai tekstuālās) par saviem iespaidiem