Filma “Melleņu gari” atklās festivālu “RojaL”

Ar dokumentālās latviešu īsfilmas “Melleņu gari” (starptautiskais nosaukums “Blueberry Spirits”) seansu atklās kino, mākslas un mūzikas festivālu “RojaL” šī gada 27. jūlijā, plkst. 18.00 Rojas kultūras centrā. Lai gan filma jau guvusi atzinību ārzemēs un piedalījusies vairākos nozīmīgos festivālos, Latvijā režisores Astras Zoldneres dokumentālā īsfilma tiks rādīta pirmo reizi un savu pirmizrādi piedzīvos festivāla “RojaL” atklāšanā.  Festivāls “RojaL” jau septīto reizi norisināsies Kurzemes piekrastē, kur, satiekoties māksliniekiem, mūziķiem un kino veidotājiem, jūlija pēdējā nedēļā Roja tiks pārvērsa par Latvijas kultūras galvaspilsētu.

Šī gada festivāla atklāšanā īsfilmu “Melleņu gari” prezentēs režisore Astra Zoldnere, producents un operators Kaspars Braķis, scenārists Rons Rozenbergs (Ron Rosenberg, Šveice), kā arī filmas varoņi – vasarās Kurzemes mežos mītošie romi. Filmas režisore Astra Zoldnere uzsver: “Es vēlējos pirmo reizi Latvijā filmu izrādīt tieši festivālā “RojaL”, jo filmēšana notika turpat blakus – Kurzemes mežos.” Festivālā “RojaL” tika izrādīta arī režisores iepriekšējā dokumentālā filma “Jūras nauda” (2013). Astra Zoldnere stāsta: “Atceros, ka braucu uz “Jūras naudas” seansu Rojā tieši no “Melleņu garu” filmēšanas. Ierados festivālā no meža, kurā, sekojot filmas varoņiem, biju pavadījusi vairākas dienas, un pirms seansa paspēju tikai ieskriet viesnīcā, lai novilktu gumijniekus.”

Filma “Melleņu gari” savu pasaules pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada novembrī izpārdotā seansā prestižajā Leipcigas dokumentālo un animācijas filmu festivālā, kur saņēma pozitīvu vērtējumu gan no kino profesionāļiem, gan apmeklētājiem. Panākumiem Vācijā sekoja arī filmas iekļaušana Ziemeļamerikas visnozīmīgākajā dokumentālo filmu festivāla “Hot Docs” konkursa programmā. Pašlaik filma jau ir iekļauta septiņpadsmit starptautisku festivālu programmās, kā arī saņēmusi skatītāju balvu Vācijas festivālā “Monstronale” un atzinību Maskavas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā “Doker”.

“Melleņu gari” ir poētiska dokumentālā īsfilma par romu ģimeni, kura vasaras pavada Kurzemes mežos, lasot un pārdodot ogas. Ievācot meža ražu, romi dalās ar spoku stāstiem, kurus paši mežā piedzīvojuši. Mistiskajos un noslēpumainajos stāstos pamazām atklājas romu cīņa par identitāti, mēģinot sabalansēt pagātni un tagadni, kā arī tradicionālo un moderno dzīvesveidu.

Filma tapusi studijā “Fly For Film”, režisore – Astra Zoldnere, operators un producents – Kaspars Braķis, scenārists – Rons Rozenbergs, montāžas režisore – Astrīda Konstante, komponists – Jan Schower (Vācija), skaņu režisors – Anrijs Krenbergs.

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.