Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Teksts un foto Uģis Briedis 

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jāsaka, ka man savā diezgan paprāvajā koncertu piredzē vēl nebija gadījies redzēt tik pozitīvu un emocionāli patiesu uzstāšanos, kādu Lucavsalā sanākušajiem klausītājiem sagādāja Foo Fighters. Latvija jau sen bija pelnījusi labas un vēl aizvien populāras megagrupas koncertu, kas šoreiz kopā ar iesildītāju grupu Elephants From Neptune, The Kills un Biffy Clyro uzstāšanos kļuva teju par vienas dienas festivālu. Turklāt Latvijas laikapstākļu pavēlnieks, šķiet, ir īsts rokmūzikas piekritējs, jo bija sagādājis perfektus apstākļus šāda veida pasākumam. Ja sākumā šķita, ka varēja būt siltāks, un nedaudz traucēja vēja brāzmas, kas iesildītāju laikā brīžiem aizrāva skaņu prom, tad uz galvenajiem meistariem jau laiks bija tieši kā nākas – līdz ar pirmajiem akordiem gaisa temperatūra vairs nebija problēma.

Foo Fighters nav vis šāda tāda grupa – cerams, nav jāatgādina, ka Deivs Grols un arī Pats Smīrs ir nākuši no leģendārās grupas Nirvana, bet kā Foo Fighters apvienība kopā muzicē jau vairāk nekā 20 gadus – un to var gan redzēt, gan dzirdēt. Vēl labi manāms, ka grupas dalībniekiem nav uzpūsti ego, vai arī tie tiek slēpti tik meistarīgi, ka skatītājam ne mirkli nerodas iespaids, ka atbraukuši kādi nesasniedzamie roka dievi, kas visžēlīgi dod iespēju ieskatīties savā daiļradē. Koncertā drīzāk bija sajūta, ka esam atnākuši uz kopā pabūšanu ar čomiem, kuriem viss ir diezgan vienkārši (easy!). Lielā pieredze un, kā man šķiet, Deiva nepārvaramā vēlme būt arī aktierim/stand-up komiķim rada atmosfēru, kas, visticamāk, iestudēto komunikāciju ar publiku padara tik jauku un nepiespiestu, ka gribas iedzert ar džekiem glāzi alus un padzīt jociņus. Pozitīvisma devu iedeva arī tas, ka varēja redzēt – grupai tiešām un no sirds ir prieks uzstāties Latvijā pirmo reizi. Par to nepārprotami liecina 26 dziesmu koncerts, kas ilga 3 stundas, jā, 3 stundas. Gribētu redzēt vēl kādu megagrupu, kas šo var pavilkt, pat neesot pirmajā koncertā Latvijā. Turklāt fani varēja izvēlēties, ko grib dzirdēt. Tai skaitā dziesmu “Breakout”, kas pat nebija iekļauta spēlējamo dziesmu sarakstā un tika nospēlēta, jo kāds no skatītājiem bija ienesis milzīgu plakātu ar dziesmas nosaukumu. Kā jums šāds fanu serviss? Protams, vērā jāņem, ka Foo Fighters ir pozitīvas rokmūzikas pārstāvji. Nepārprotiet, viņi nedzied par vienradžiem un varavīksnēm, viņu daiļradē ir arī sērīgas dziesmas, bet kopumā tās ir ar tādu “happy-go-lucky” (A happy-go-lucky person does not plan much and accepts what happens without becoming worried – “Kembridžas vārdnīca”) attieksmi, kas rada pacēlumu gan apmeklētājiem, gan grupai. Patīkams pārsteigums bija arī fakts, ka skatītāji patiešām dziedāja līdzi – un ne tikai pāris vārdus, bet spēja patstāvīgi nodziedāt pat pantiņu. Tas vairo pārliecību, ka Foo Fighters spējuši sasniegt plašas masas ar savu daiļradi – arī Latvijā.

Kopumā Lucavsalas koncerts bija sakompresēta festivāla sajūta – kā aperitīvs pirms visiem lielajiem festivāliem. Emociju pozitīvisma ziņā šis pasākums piesaka nopietnu konkurenci “Positivus” festivālam, kā arī liek sasparoties 27. jūlija Red Hot Chilli Peppers koncerta apmeklētājiem. Ja šogad būtu atļauts noskatīties tikai vienu koncertu, tad tas noteikti būtu Foo Fighters – sāpošās kājas un spranda atgādināja par laikiem, kad bija mazāk uztraukumu un rūpju. Manā koncertu sarakstā šis ar lielu, trīs stundas garu lēcienu ierindojās “labāko koncertu top 5” sarakstā. Latvija to patiešām sen bija pelnījusi, tāpēc liels paldies jāsaka gan organizatoriem FBI par iespēju šo konceru vērot klātienē, gan pašiem Foo Fighters par to, ka atgrieza ticību rokmūzikai. Iedomājos, ka līdzīgas sajūtas valdīja senajos Vudstokas laikos, kad visi bija pozitīvi, visi bija draudzīgi un bija atnākuši uz koncertu, lai labi pavadītu laiku ar saviem mīļajiem māksliniekiem. Turēsim Foo Fighters pie vārda un gaidīsim viņus atpakaļ Rīgā!