Izcilā koncertgrupa – Foals

Foto Tom Spray

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?

2015. gadā prestižais britu mūzikas žurnāls “Q” neskopojoties atzina Foals par šobrīd labāko grupu pasaulē, savukārt britu žurnāls “NME” viņiem šo titulu piešķīris divreiz. 2016.gadā Foals apstiprināja, cik pamatota ir šī atzinība – iesākumā viņi spēlēja Londonas Vemblija Arēnā, pulcējot 12 500 klausītāju pūli (lielākam cilvēku skaitam gluži vienkārši pietrūka vietas), bet pēc tam uzstājās uz svarīgāko Lielbritānijas festivālu “Leeds” un “Reeding” lielākajām skatuvēm, nostiprinot savu ietekmi un pielīdzinoties tādām ikoniskām grupām kā Metallica, The Cure vai Green Day. Foals ir izlaiduši koncertfilmu “Live at the Royal Albert Hall”, un četri no viņu koncertierakstiem ir izdoti kā albumi.

Pagājušajā vasarā viņi piepildīja vienu no saviem sapņiem, spēlējot uz leģendārās Glastonberijas festivāla Piramīdas skatuves. Bet šovasar, 31. jūlijā, pēc tūres pa Eiropu un Ameriku Foals uzstāsies Lietuvā, spēlējot uz “Kalnai Park” skatuves. Šis būs viņu pirmais koncerts Baltijā grupas 13 gadu pastāvēšanas laikā.

Foals koncertu dzinējspēks ir galvenais vokālists Jannis Filipakiss (Yannis Philippakis), kura pieeju grupas priekšnesumiem vislabāk var aprakstīt ar viņa paša vārdiem: “Es vienkārši vēlos uzkāpt uz skatuves un patrakot.”

Būdams afrikānietes un grieķa dēls, viņš nekad nav sapņojis par dziedātāja karjeru, domājot, ka viņam nepiemīt mūziķiem nepieciešamā harizma, turklāt viņam trūka pašpārliecinātības. Viņš gribēja spēlēt ģitāru, taču grupai nebija vokālista, tādēļ Filipakiss bikli ķērās pie mikrofona.

Šobrīd uz skatuves viņš ir īsts zvērs – katra dziesma tiek izpildīta kā pēdējā, un koncerta noslēgumā  viņš vienmēr ienirst klausītāju pūlī. Reiz, kad skatuves drošības darbinieks centās nepieļaut viņa lēcienu publikā, starp viņiem gandrīz izcēlās kautiņš. Grupas līderim fani ir svēta lieta – viņš vēlas ne tikai tos redzēt, bet arī dalīties ar saviem sviedriem.

Pārējie grupas dalībnieki uztur grupas līdera enerģiju – pamatā Foals mūziķi nākuši no alternatīvās skatuves, viņiem tuvas bija pankroka idejas un viņi bija raduši spēlēt nelielās ballītēs – ātri un skaļi, bez barjerām starp grupu un klausītājiem. Šobrīd viņi spēlē tūkstošiem, taču mūziķi joprojām spēj uzturēt tuvas attiecības ar saviem klausītājiem. “Mājas ballītes arēnās” – šādi kritiķi apraksta Foals koncertus.

Tomēr vissvarīgākā joprojām ir pati mūzika. Pēc četru albumu izdošanas Foals ir uzkrājuši iespaidīgu dziesmu katalogu, kas ietver sapņainus un eiforiskus, bet vienlaikus ārkārtīgi enerģiskus skaņdarbus. Piemēram, “Spanish Sahara”, kā arī deju mūzikas hitus, kā “My Number” un “Inhaler”, kas iemieso alternatīvā roka virzienu.

Grupas daudzslāņainajās dziesmās uzmanība ir pievērsta ikkatrai detaļai. Kā norādīts publikācijā “The Line of Best Fit”, Foals mūzikā var saskatīt katras atsevišķās sniegpārslas burvību, bet tad viņi jūs satriec ar veselu sniegputeni. Līdzsvars starp ātrajām un lēnajām daļām, kā arī dažādu rokmūzikas žanru kombinācija padara Foals koncertus tik interesantus un aizraujošus.

Ir grupas, kuru koncertus labāk neredzēt, jo ierakstu klausīšanās laikā radies priekšstats par tām var tikt sagrauts, bet ir grupas, kuras noteikti jāredz, muzicējot dzīvē, lai sajustu to spēku pilnā apmērā. Un Foals pilnīgi noteikti pieder pie otrās kategorijas. Tie, kas apmeklējuši grupas koncertus, vienprātīgi atzīst – Foals uzstāšanās klātienē atklāj grupas dziesmas tādā veidā, kā to nespēj ieraksti. Šovasar indie, math rock un elektroniskās mūzikas cienītāji to varēs piedzīvot Lietuvā!

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.