Izcilā koncertgrupa – Foals

Foto Tom Spray

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?

2015. gadā prestižais britu mūzikas žurnāls “Q” neskopojoties atzina Foals par šobrīd labāko grupu pasaulē, savukārt britu žurnāls “NME” viņiem šo titulu piešķīris divreiz. 2016.gadā Foals apstiprināja, cik pamatota ir šī atzinība – iesākumā viņi spēlēja Londonas Vemblija Arēnā, pulcējot 12 500 klausītāju pūli (lielākam cilvēku skaitam gluži vienkārši pietrūka vietas), bet pēc tam uzstājās uz svarīgāko Lielbritānijas festivālu “Leeds” un “Reeding” lielākajām skatuvēm, nostiprinot savu ietekmi un pielīdzinoties tādām ikoniskām grupām kā Metallica, The Cure vai Green Day. Foals ir izlaiduši koncertfilmu “Live at the Royal Albert Hall”, un četri no viņu koncertierakstiem ir izdoti kā albumi.

Pagājušajā vasarā viņi piepildīja vienu no saviem sapņiem, spēlējot uz leģendārās Glastonberijas festivāla Piramīdas skatuves. Bet šovasar, 31. jūlijā, pēc tūres pa Eiropu un Ameriku Foals uzstāsies Lietuvā, spēlējot uz “Kalnai Park” skatuves. Šis būs viņu pirmais koncerts Baltijā grupas 13 gadu pastāvēšanas laikā.

Foals koncertu dzinējspēks ir galvenais vokālists Jannis Filipakiss (Yannis Philippakis), kura pieeju grupas priekšnesumiem vislabāk var aprakstīt ar viņa paša vārdiem: “Es vienkārši vēlos uzkāpt uz skatuves un patrakot.”

Būdams afrikānietes un grieķa dēls, viņš nekad nav sapņojis par dziedātāja karjeru, domājot, ka viņam nepiemīt mūziķiem nepieciešamā harizma, turklāt viņam trūka pašpārliecinātības. Viņš gribēja spēlēt ģitāru, taču grupai nebija vokālista, tādēļ Filipakiss bikli ķērās pie mikrofona.

Šobrīd uz skatuves viņš ir īsts zvērs – katra dziesma tiek izpildīta kā pēdējā, un koncerta noslēgumā  viņš vienmēr ienirst klausītāju pūlī. Reiz, kad skatuves drošības darbinieks centās nepieļaut viņa lēcienu publikā, starp viņiem gandrīz izcēlās kautiņš. Grupas līderim fani ir svēta lieta – viņš vēlas ne tikai tos redzēt, bet arī dalīties ar saviem sviedriem.

Pārējie grupas dalībnieki uztur grupas līdera enerģiju – pamatā Foals mūziķi nākuši no alternatīvās skatuves, viņiem tuvas bija pankroka idejas un viņi bija raduši spēlēt nelielās ballītēs – ātri un skaļi, bez barjerām starp grupu un klausītājiem. Šobrīd viņi spēlē tūkstošiem, taču mūziķi joprojām spēj uzturēt tuvas attiecības ar saviem klausītājiem. “Mājas ballītes arēnās” – šādi kritiķi apraksta Foals koncertus.

Tomēr vissvarīgākā joprojām ir pati mūzika. Pēc četru albumu izdošanas Foals ir uzkrājuši iespaidīgu dziesmu katalogu, kas ietver sapņainus un eiforiskus, bet vienlaikus ārkārtīgi enerģiskus skaņdarbus. Piemēram, “Spanish Sahara”, kā arī deju mūzikas hitus, kā “My Number” un “Inhaler”, kas iemieso alternatīvā roka virzienu.

Grupas daudzslāņainajās dziesmās uzmanība ir pievērsta ikkatrai detaļai. Kā norādīts publikācijā “The Line of Best Fit”, Foals mūzikā var saskatīt katras atsevišķās sniegpārslas burvību, bet tad viņi jūs satriec ar veselu sniegputeni. Līdzsvars starp ātrajām un lēnajām daļām, kā arī dažādu rokmūzikas žanru kombinācija padara Foals koncertus tik interesantus un aizraujošus.

Ir grupas, kuru koncertus labāk neredzēt, jo ierakstu klausīšanās laikā radies priekšstats par tām var tikt sagrauts, bet ir grupas, kuras noteikti jāredz, muzicējot dzīvē, lai sajustu to spēku pilnā apmērā. Un Foals pilnīgi noteikti pieder pie otrās kategorijas. Tie, kas apmeklējuši grupas koncertus, vienprātīgi atzīst – Foals uzstāšanās klātienē atklāj grupas dziesmas tādā veidā, kā to nespēj ieraksti. Šovasar indie, math rock un elektroniskās mūzikas cienītāji to varēs piedzīvot Lietuvā!

Jun, 2017

Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jun, 2017

Sarunāties caur mākslu

“Veto” sastapa Baibu Bartkeviču pa ceļam no Liepājas uz Amsterdamu, lai aprunātos par “mazo” ikdienu Baibas profesijā un iecerēm Liepājas mākslas forumā.

May, 2017

Izcilā koncertgrupa – Foals

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?

May, 2017

Atklāta ISSP šī gada absolventu izstāde

Jau piekto gadu ISSP (International Summer School of Photography) izrāda skolas absolventu darbus vienkopus – šoreiz izstādē “Caurvējš” skatāmi fotoprojekti, ko radījuši ISSP Skolas 2017. gada absolventi.

May, 2017

Pilsēta ir dzīva

Darbojoties dažādās radošajās platformās, Vour turpina attīstīt savu stilu un intervijā reflektē par to, kas ir mūsdienu grafiti funkcija un mērķis.

May, 2017

Romana Korovina koans

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā starptautiskā fotogrāfijas festivāla “Rīgas Fotomēnesis 2017” ietvaros 10. maijā tika atklāta četru mākslinieku izstāde “Fakti un precizējumi”. Kā vienīgais Latvijas pārstāvis šajā izstādē piedalās mākslinieks Romans Korovins

May, 2017

Lucavsalā uzstāsies Foo Fighters, Biffy Clyro un The Kills

21. jūnijā Lucavsalā notiks šīs vasaras pirmais lielais šovs un viens no centrālajiem mūzikas notikumiem – amerikāņu rokgrupas “Foo Fighters” uzstāšanās ar agrāko “Nirvana” bundzinieku Deivu Grolu priekšplānā. Pasākuma īpašie viesi būs Eiropas lielāko festivālu galvenās skatuves cienīgi mākslinieki – populārā britu grupa “Biffy Clyro” un atzītais ASV un Lielbritānijas duets “The Kills”. Pirms visiem trim lielajiem

May, 2017

Kritiskā mode

Devāmies uz “Kritiskās masas” tikšanās vietu pie Dailes teātra, lai izpētītu braucēju dažādību kā apģērbu izvēles, tā riteņbraukšanas nozīmes ziņā. Kas svarīgāks – individuālais stils vai funkcionalitāte? Kā šīs abas lietas apvienot, un kā vēl pāri tam visam sadzīvot ar svārstīgajiem laikapstākļiem?

Apr, 2017

24 stundu klejojumi Rīgas ielās

Tikāmies ar vienu no režisoriem – Metjū Lansitu (Matthew Lancit) no Kanādas –, kura darbs “Flâneurs – Street Rambles” jeb “Ielu klejojumi” ir iekļauts festivāla programmā. Šodien, 30. aprīlī, festivāls noslēdzas un interesentiem vēl ir iespēja pagūt uz šīs dienas filmu seansiem.