Izcilā koncertgrupa – Foals

Foto Tom Spray

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?

2015. gadā prestižais britu mūzikas žurnāls “Q” neskopojoties atzina Foals par šobrīd labāko grupu pasaulē, savukārt britu žurnāls “NME” viņiem šo titulu piešķīris divreiz. 2016.gadā Foals apstiprināja, cik pamatota ir šī atzinība – iesākumā viņi spēlēja Londonas Vemblija Arēnā, pulcējot 12 500 klausītāju pūli (lielākam cilvēku skaitam gluži vienkārši pietrūka vietas), bet pēc tam uzstājās uz svarīgāko Lielbritānijas festivālu “Leeds” un “Reeding” lielākajām skatuvēm, nostiprinot savu ietekmi un pielīdzinoties tādām ikoniskām grupām kā Metallica, The Cure vai Green Day. Foals ir izlaiduši koncertfilmu “Live at the Royal Albert Hall”, un četri no viņu koncertierakstiem ir izdoti kā albumi.

Pagājušajā vasarā viņi piepildīja vienu no saviem sapņiem, spēlējot uz leģendārās Glastonberijas festivāla Piramīdas skatuves. Bet šovasar, 31. jūlijā, pēc tūres pa Eiropu un Ameriku Foals uzstāsies Lietuvā, spēlējot uz “Kalnai Park” skatuves. Šis būs viņu pirmais koncerts Baltijā grupas 13 gadu pastāvēšanas laikā.

Foals koncertu dzinējspēks ir galvenais vokālists Jannis Filipakiss (Yannis Philippakis), kura pieeju grupas priekšnesumiem vislabāk var aprakstīt ar viņa paša vārdiem: “Es vienkārši vēlos uzkāpt uz skatuves un patrakot.”

Būdams afrikānietes un grieķa dēls, viņš nekad nav sapņojis par dziedātāja karjeru, domājot, ka viņam nepiemīt mūziķiem nepieciešamā harizma, turklāt viņam trūka pašpārliecinātības. Viņš gribēja spēlēt ģitāru, taču grupai nebija vokālista, tādēļ Filipakiss bikli ķērās pie mikrofona.

Šobrīd uz skatuves viņš ir īsts zvērs – katra dziesma tiek izpildīta kā pēdējā, un koncerta noslēgumā  viņš vienmēr ienirst klausītāju pūlī. Reiz, kad skatuves drošības darbinieks centās nepieļaut viņa lēcienu publikā, starp viņiem gandrīz izcēlās kautiņš. Grupas līderim fani ir svēta lieta – viņš vēlas ne tikai tos redzēt, bet arī dalīties ar saviem sviedriem.

Pārējie grupas dalībnieki uztur grupas līdera enerģiju – pamatā Foals mūziķi nākuši no alternatīvās skatuves, viņiem tuvas bija pankroka idejas un viņi bija raduši spēlēt nelielās ballītēs – ātri un skaļi, bez barjerām starp grupu un klausītājiem. Šobrīd viņi spēlē tūkstošiem, taču mūziķi joprojām spēj uzturēt tuvas attiecības ar saviem klausītājiem. “Mājas ballītes arēnās” – šādi kritiķi apraksta Foals koncertus.

Tomēr vissvarīgākā joprojām ir pati mūzika. Pēc četru albumu izdošanas Foals ir uzkrājuši iespaidīgu dziesmu katalogu, kas ietver sapņainus un eiforiskus, bet vienlaikus ārkārtīgi enerģiskus skaņdarbus. Piemēram, “Spanish Sahara”, kā arī deju mūzikas hitus, kā “My Number” un “Inhaler”, kas iemieso alternatīvā roka virzienu.

Grupas daudzslāņainajās dziesmās uzmanība ir pievērsta ikkatrai detaļai. Kā norādīts publikācijā “The Line of Best Fit”, Foals mūzikā var saskatīt katras atsevišķās sniegpārslas burvību, bet tad viņi jūs satriec ar veselu sniegputeni. Līdzsvars starp ātrajām un lēnajām daļām, kā arī dažādu rokmūzikas žanru kombinācija padara Foals koncertus tik interesantus un aizraujošus.

Ir grupas, kuru koncertus labāk neredzēt, jo ierakstu klausīšanās laikā radies priekšstats par tām var tikt sagrauts, bet ir grupas, kuras noteikti jāredz, muzicējot dzīvē, lai sajustu to spēku pilnā apmērā. Un Foals pilnīgi noteikti pieder pie otrās kategorijas. Tie, kas apmeklējuši grupas koncertus, vienprātīgi atzīst – Foals uzstāšanās klātienē atklāj grupas dziesmas tādā veidā, kā to nespēj ieraksti. Šovasar indie, math rock un elektroniskās mūzikas cienītāji to varēs piedzīvot Lietuvā!

Nov, 2017

Čiekurkalns. Spiegi un dzelzceļš

Čiekurkalnā ir vērojams raibs arhitektūras stilu maisījums, jo šeit ir saglabājusies gan rajona oriģinālā apbūve – divstāvu koka mājas, gan padomju laika mantojums – pelēkās blokmājas, gan arī pavisam svaigi būvētas daudzstāvu mājas.

Nov, 2017

Norisinās “LULU” laikmetīgo operu cikls bērniem

‘’LULU bērniem’’ nu jau kļuvis par neatņemamu sezonas notikumu tiem vecākiem un bērniem, kuri vēlas sadraudzēties ar laikmetīgās operas un baleta pasauli. Arī šoziem katru svētdienu no 19. novembra līdz 10. decembrim plkst. 13:00 kino Splendid Palace Cafe Film Noir zālē būs iespēja vērot īpaši izvēlētus priekšnesumus vadošo pasaules orķestru un solistu izpildījumā. Kā jau

Oct, 2017

Bieriņi. Nepabeigtais mākslas koridors

“Būs jākopj pagalms un nevarēs halātā klīst gar māju. Bet vispār šī ir vislabākā Rīgas daļa, tas jau sen zināms,” daloties ziņā par jaunu velomaršrutu, kas savieno Torņakalnu ar Bieriņiem, savā sociālā tīkla profilā pajoko māksliniece Laura Feldberga.

Sep, 2017

Katrīna Jaunupe: laikmetīgajai mākslai joprojām vajag telpu

Laikmetīgā kultūra un ar to saistītās aktivitātes uzņem arvien jaunus apgriezienus. Arvien aktuālāks kļūst pagaidu izmantošanas jeb temporary use koncepts – tiek atdzīvinātas pamestas ēkas, kurās tiek ierīkoti dažnedažādi mākslas centri, rīkoti kultūras pasākumi, attīstās radošie kvartāli, kurus pārpludina arī jaunie mākslinieki. Veicināt radošumu un jaunradi mākslā, dot atspēriena punktu jaunajiem māksliniekiem un galvenais – izveidot

Sep, 2017

Rīgas mākslas telpā tiks atklāta Māra Subača izstāde

Izstāžu zāles “Rīgas mākslas telpa” lielajā zālē no šī gada 8. septembra līdz 12. novembrim apmeklētājiem būs pieejama izstāde “Laime pazīst pasauli”. Tajā tiks eksponēti Māra Subača šajā gadā jaunradītie darbi, kas tapuši, domājot par laimi kā cilvēka augstāko esamības formu. Īpaši izveidotā mākslas darbu labirinta konstrukcijā Māra Subača ierastās grafikas sērijas tiks papildinātas ar

Sep, 2017

Kaspars Lielgalvis: Rīga ir pilna aizslēgtu durvju

Attīstīt jaunu mākslas formu rašanos, veicināt sadarbību starp dažādu disciplīnu māksliniekiem – jau gandrīz 10 gadu mākslas centrs “Totaldobže” pastāv cēla mērķa vārdā. Pagaidu izmantošanas jeb temporary use koncepts, kura popularitāte aug visā pasaulē, tostarp arī Rīgā, ir viens no “Totaldobžes” instrumentiem, kas ļauj atvērt pamestu, tukšu un neizmantotu namu durvis kultūrai un radošumam –

Sep, 2017

Mārtiņš Mielavs par fon Stricka villu, radošumu un biznesu

Ne viens vien garāmgājējs, veroties pamestu namu tukšajos logos, ir iedomājies – cik skumji, ka ēkas tiek aizlaistas postā un turētas aiz slēgtām durvīm. Tādu ēku Rīgā ir daudz, dažviet pat veseliem kvartāliem. Tomēr ne visas pamestās ēkas ir pavisam aizmirstas. Arvien vairāk pasaulē, tostarp arī Rīgā, aktivizējas urbānās vides kustība – pamesti nami iegūst „otro elpu”,