Kritiskā mode

Teksts Oskars Madernieks   Foto Landa Lagzdiņa, Kitija Kaļiņina

Velobrauciens “Kritiskā masa”, kas ar mērķi pievērst uzmanību velokultūrai ik gadu Rīgā notiek 1. maijā, vienā ripojošā, tirkšķošā, zvanošā un taurējošā pūlī apvieno visdažādākos riteņbraucējus – gan tos, kam velosipēds ir brīvdienu rīks, ar ko laiski aizripināties līdz Mežaparkam, gan tos, kam velo ir gandrīz kā reliģija, kas paredz tikai šī transportlīdzekļa izmantošanu jebkuros laika un dzīves apstākļos. Devāmies uz “Kritiskās masas” tikšanās vietu pie Dailes teātra, lai izpētītu braucēju dažādību kā apģērbu izvēles, tā riteņbraukšanas nozīmes ziņā. Kas svarīgāks – individuālais stils vai funkcionalitāte? Kā šīs abas lietas apvienot, un kā vēl pāri tam visam sadzīvot ar svārstīgajiem laikapstākļiem?

velo_03

Konstantīns
Ar velosipēdu Konstantīns pārvietojas ikdienā, braucot uz darbu, pludmali un universitāti – no pavasara līdz rudenim un tad, kad ārā ir labs laiks. Savu apģērbu viņš pielāgo velosipēda stilam, un uz “Kritiskās masas” braucienu Konstantīns ir saģērbies tā, kā ģērbās viņa tēvs pagājušā gadsimta 80. gados. Šim velosipēdam esot savas priekšrocības – ja tas ceļā salūst, tad no divām daļām to var salikt kopā, turklāt šo riteni var ielikt sabiedriskajā transportā, un tas netraucē ne pašam, ne citiem.

velo_07

Oto
Arī Oto ar velosipēdu pārvietojas ikdienā, bet viņa ģērbšanās stilu tas neietekmējot. Pat lietus laikā viņš iztiekot ar lietusmēteli un kājās velkamiem mokasīniem. Oto svarīga esot arī laba un ietilpīga soma – tāda, kurā salikt iepirkumus veselai nedēļai. “Kritiskajā masā” viņš piedalās ar Nīderlandē pirktu velosipēdu, kurā var pārvadāt bērnu. Oto uzskata, ka tas ir ērtākais veids, kā pārvietoties pilsētā – bērns tur var iegulties, pa ceļam pagulēt, paspēlēties ar mantām.

velo_04

Biedrs Gevara
Pārvietojoties ar velosipēdu visu gadu, Biedra Gevaras vienīgais braukšanas stila elements ejot roku rokā ar praktisko nepieciešamību – tiek uzlocīta labās kājas bikšu stara, lai bikses neierautu ķēdē un tās nenosmērētos. Gevara ķiveri neizmanto, jo ķiveres, viņaprāt, nav pierādījušas savu efektivitāti.

velo_05

Gustavs un Dace
Neatkarīgi no tā, vai iet ar kājām vai brauc ar velosipēdu, Dace un Gustavs ģērbjas tāpat kā ikdienā. Arī lietus laikā viņi savu apģērbu nekā īpaši neaizsargājot, jo tas neesot iespējams – dubļi tāpat nonākot uz apģērba. Gustavs un Dace apgalvo, ka uz ceļiem var justies arvien drošāk, jo ar katru gadu velosipēdistu kļūst vairāk – šoferi viņus vairāk ievēro un ir uzmanīgāki. Tomēr abi uzskata, ka teju katram velosipēdistam kādreiz ir uzbraukusi mašīna, un Gustavs saka: „Es esmu notriekts tikai divreiz. Ja katru dienu braucu ar velosipēdu un tikai divas reizes esmu iekļuvis avārijā, tas, manuprāt, ir labs rādītājs.”

velo_06

velo_01

velo_12

velo_09

velo_08

Jul, 2017

Kas notiek, “Positivus”?

Kad tika izziņota 2017. gada “Positivus” festivāla programma, daudzi rauca degunu – neesot neviena “lielā iemesla” festivāla apmeklēšanai. Galu galā alternatīvas izklaides iespējas šogad ir pietiekami daudz – pasaulslavenas rokgrupas koncertē Lucavsalā vai laicīgi jau ir ieplānots ceļojums uz siltajām zemēm.

Jul, 2017

Veto Magazine #40

Iznācis žurnāla “Veto Magazine” 40. numurs; šoreiz tiek pētīta “dari pats” jeb “do it yourself” tēma. Žurnāls ir kļuvis biezāks un ieguvis jaunu dizainu. Jaunākajā “Veto Magazine” numurā lasāma intervija ar mūziķi, dzejnieku un psihoterapeitu Pēteri Dragunu, intervija ar stilistiski mainīgās grupas Ezeri līderi Miķeli Putniņu, saruna ar fotogrāfu Alni Stakli, kurš nominēts prestižajai “Prix

Jun, 2017

Dialogs jāveido gudri

Aplūkot izstādi “Kopā viens” un piedalīties sarunā ar izstādes autoriem – Evelīnu Vidu (agrāk Deičmani) un amerikāņu mūziķi un komponistu Andrē Vidu – iespējams šo ceturtdien, 29. jūnijā galerijā “Alma”.

Jun, 2017

Brīnumzeme Igaunija

Izstāde “Vieta, kur viss ir labāk” mākslas un koncepcijas valodā apskata Latvijā populāro viedokli, ka kaimiņvalstī Igaunijā klājas daudz labāk nekā Latvijā. Gandrīz jebkurā pētījumā par vietējo situāciju ekonomikā, politikā, tautsaimniecībā, pilsoniskuma apziņā tiek salīdzinoši norādīts, ka Igaunijas Republikai ir labāki sasniegumi. Rezultātā Latvijas iedzīvotāju apziņā Igaunija un igauņi pēdējās desmitgades laikā no anekdotēs apsmietiem

Jun, 2017

Āgenskalns. Šlāgerpanks, slepenās ejas un literatūra

Ar rakstnieku, publicistu, nerimstošu pagrīdes mūziķi un vienkārši marginālu personību – Edmundu Frīdvaldu – tiekos spiedīgi saulainā, bet ne īpaši siltā dienā pie Āgenskalna tirgus. Ieraudzījis manu rozā skrejriteni, viņš nosaka, ka es esot palicis galīgi traks.

Jun, 2017

Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jun, 2017

Sarunāties caur mākslu

“Veto” sastapa Baibu Bartkeviču pa ceļam no Liepājas uz Amsterdamu, lai aprunātos par “mazo” ikdienu Baibas profesijā un iecerēm Liepājas mākslas forumā.

May, 2017

Izcilā koncertgrupa – Foals

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?