Objektu portreti Magones Boleiko jaunākajā izstādē

Teksts Jana Kohno   Foto Viktorija Paegle

Refleksijas par kosmosa vispārīgo kārtību, likumsakarībām laikā un telpā – māksliniece Magone Boleiko savā jaunākajā personālizstādē “Biokonstrukcijas” apmeklētājiem nodod savu skatījumu uz realitāti un attīstību, telpu un laiku. Viņas jaunā izstāde galerijā “Māksla XO” kopā ar Ivetas Laures izstādi “Intra” skatāma līdz 4. aprīlim.

Kā skaidro Magone Boleiko, uz šādu idejas vēstījumu viņu pamudinājusi vēlme paplašināt realitāti: “Pārāk šaura telpa, pārāk pierasta realitāte un rutīna. Sāku meklēt, kur paplašināt telpu, un atradu to Nikolā Teslas intervijās, kosmosa vēsturē, projekcijās, pētot kosmosa ķermeņu attīstību. Tas bija tāds dabisks paplašinājums realitātei, ar šo domu es gāju gulēt. Dienā pilnīgi dabiski tās mazās lietas, kas ir apkārt, tās konceptuāli savilkās kopā ar to, ko vakarā biju skatījusies, pētījusi, lasījusi – tā organiski viss koncepts savilkās kopā.”

Viens no izstādes darbiem, kurā attēlota sarkana alveja, tapis pēc ceļojuma uz Kanāriju salām, kur māksliniece pirmo reizi ieraudzījusi alveju plantāciju, kas viņu ne tikai pārsteidza, bet arī ietekmēja māksliniecisko ideju attīstībā: “Alvejas tur audzē kosmētikas ražošanai. Bet, kas bija interesanti – tās visas bija sarkanas kā tikko gatavoties sākusi avene, kad zaļais pāriet uz sarkano. Es domāju, ka tā ir tāda alveju šķirne. Viesnīcā nopirku tādu ceļojuma augu komplektiņu kastītē, atvedu uz mājām, un nedēļas laikā sarkanā alveja kļuva zaļa. Izrādās, ka tai bija iedegums no saules, tāpēc tā bija sarkana. Tas mani pārliecināja, jo iepriekš man bija pretestība pret zaļo toni, šķita, ka zaļais ir tāds ilustratīvs un traucē attēlot augu, tā krāsa nerada abstrakciju, tāpēc vajadzēja meklēt citas krāsas. Tad nāca nosauļojusies alveja – it kā sīkums, bet tas bija spēriens.”

xo (35)

Magone Boleiko līdz šim izveidojusi astoņas personālizstādes, kopš 2003. gada piedalījusies vairāk nekā 25 grupu izstādēs Latvijā un ārpus tās, kā arī ieguvusi otro vietu gleznotāju konkursā “Young Painter Prize” Viļņā. Atskatoties uz padarīto un salīdzinot pirmos darbus glezniecībā ar jaunākajiem, māksliniece atzīst, ka viņas mākslinieciskajā rokrakstā un izpausmes veidā ir vērojamas izmaiņas: “Es vairs nečakarējos, jaucot pa drusciņai krāsas, tagad jaucu jau konkrētus daudzumus, zinot, kad man vajag pārējas, laukumus – tās lietas ir atstrādātas. Tie ir tādi tīri tehniski risinājumi, kas atvieglo procesu. Protams, es esmu iemācījusies pārvaldīt instrumentus – ienākušas jaunas tehnoloģijas. Savukārt, runājot par rokrakstu – es laikam lēnām beidzu baidīties no tā, ka tie objekti manās gleznās, par ko mani vienreiz apvainoja, ir vientuļi. Es no tā beidzu baidīties un tagad tos objektus jau it kā portretēju apzināti – piemēram, arī sārtajai pogaļai ir savs raksturs, tēls, apzināta, tieša seja.”

Izstāde mākslas galerijā “Māksla XO” apskatāma līdz 4. aprīlim.

Lūk, arī neliels foto ieskats izstādē!

xo (34)

xo (33)

xo (32)

xo (31)

xo (30)

xo (29)

xo (28)

   xo (27)

xo (24)

xo (22)

xo (21)

xo (20)

xo (18)

xo (17)

xo (16)

xo (15)

xo (14)

xo (12)

xo (10)

xo (9)

xo (8)

xo (6)

xo (2)

Mar, 2017

Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno

Mar, 2017

Izdots alus darītavai veltīts mūzikas ieraksts

Beļģijas mikroizdevniecībā “Unfathomless” klajā nācis Riharda Bražinska un Raita Upena A/S “Aldaris” vēsturiskajai alus darītavai veltīts lauka ierakstu / konkrētās mūzikas skaņdarbs – iespējams, pirmais ar alu saistītais veikums žanra apcirkņos.

Mar, 2017

Eksperimentālā kino īstums

Par analogo kino Latvijā un pasaulē, kā arī par festivāla “Process” programmu vairāk lasiet “Veto” sarunā ar festivāla direktori Ievu Balodi un programmu kuratori Lāsmu Bērtuli.

Mar, 2017

Rīgā uzstāsies duets Phantogram

Lai atrādītu klausītājiem sava jaunākā albuma “Three” muzikālo materiālu, ar vienīgo koncertu Baltijas valstīs 6. aprīlī Rīgā, koncertzālē “Palladium” uzstāsies amerikāņu elektroniskā roka un triphopa duets Phantogram.  Phantogram 2007. gadā nodibināja bērnības draugi Džošs Kārters (Josh Carter) un Sāra Bartela (Sarah Barthel). Savu mūzikas stilu viņi raksturo kā elektroniskā roka, sapņu popa un triphopa apvienojumu,

Mar, 2017

Ar brīvdabas koncertu Viļņā viesosies Foals

Britu indīroka grupa Foals, ko mūzikas kritiķi atzinuši par vienu no labākajām koncertgrupām, Eiropas koncerttūres laikā ar brīvdabas koncertu 31. jūlijā uzstāsies Viļņā. Grupas pēdējais albums “What Went Down” ieguvis žurnāla “NME” balvu kā Gada labākais albums. Grupa Foals ir daudzveidīga gan skanējumā, gan vēstījumā – viņu mūziku veido tādu stilu kā indīpopa, post pankroka, matemātiskā roka un

Mar, 2017

Objektu portreti Magones Boleiko jaunākajā izstādē

Refleksijas par kosmosa vispārīgo kārtību, likumsakarībām laikā un telpā – māksliniece Magone Boleiko savā jaunākajā personālizstādē “Biokonstrukcijas” apmeklētājiem nodod savu skatījumu uz realitāti un attīstību, telpu un laiku. Viņas jaunā izstāde galerijā “Māksla XO” kopā ar Ivetas Laures izstādi “Intra” skatāma līdz 4. aprīlim.

Mar, 2017

Intervija ar jauno režisoru Matīsu Kažu

Kinoteātrī “Splendid Palace” jau šodien 13. februārī pirmizrādi piedzīvos jaunā režisora Matīsa Kažas pirmā pilnmetrāžas dokumentālā filma “Vienu biļeti, lūdzu!” (“One Ticket, Please!”).

Mar, 2017

Izsludināta pateikšanās FK balvai

Žurnāls “FK” (“Foto Kvartāls”) sadarbībā ar Sony un festivālu Rīgas Fotomēnesis izsludina pieteikšanos FK Balvai 2017, kuras mērķis ir noskaidrot labāko Latvijas jauno fotogrāfu.