Objektu portreti Magones Boleiko jaunākajā izstādē

Teksts Jana Kohno   Foto Viktorija Paegle

Refleksijas par kosmosa vispārīgo kārtību, likumsakarībām laikā un telpā – māksliniece Magone Boleiko savā jaunākajā personālizstādē “Biokonstrukcijas” apmeklētājiem nodod savu skatījumu uz realitāti un attīstību, telpu un laiku. Viņas jaunā izstāde galerijā “Māksla XO” kopā ar Ivetas Laures izstādi “Intra” skatāma līdz 4. aprīlim.

Kā skaidro Magone Boleiko, uz šādu idejas vēstījumu viņu pamudinājusi vēlme paplašināt realitāti: “Pārāk šaura telpa, pārāk pierasta realitāte un rutīna. Sāku meklēt, kur paplašināt telpu, un atradu to Nikolā Teslas intervijās, kosmosa vēsturē, projekcijās, pētot kosmosa ķermeņu attīstību. Tas bija tāds dabisks paplašinājums realitātei, ar šo domu es gāju gulēt. Dienā pilnīgi dabiski tās mazās lietas, kas ir apkārt, tās konceptuāli savilkās kopā ar to, ko vakarā biju skatījusies, pētījusi, lasījusi – tā organiski viss koncepts savilkās kopā.”

Viens no izstādes darbiem, kurā attēlota sarkana alveja, tapis pēc ceļojuma uz Kanāriju salām, kur māksliniece pirmo reizi ieraudzījusi alveju plantāciju, kas viņu ne tikai pārsteidza, bet arī ietekmēja māksliniecisko ideju attīstībā: “Alvejas tur audzē kosmētikas ražošanai. Bet, kas bija interesanti – tās visas bija sarkanas kā tikko gatavoties sākusi avene, kad zaļais pāriet uz sarkano. Es domāju, ka tā ir tāda alveju šķirne. Viesnīcā nopirku tādu ceļojuma augu komplektiņu kastītē, atvedu uz mājām, un nedēļas laikā sarkanā alveja kļuva zaļa. Izrādās, ka tai bija iedegums no saules, tāpēc tā bija sarkana. Tas mani pārliecināja, jo iepriekš man bija pretestība pret zaļo toni, šķita, ka zaļais ir tāds ilustratīvs un traucē attēlot augu, tā krāsa nerada abstrakciju, tāpēc vajadzēja meklēt citas krāsas. Tad nāca nosauļojusies alveja – it kā sīkums, bet tas bija spēriens.”

xo (35)

Magone Boleiko līdz šim izveidojusi astoņas personālizstādes, kopš 2003. gada piedalījusies vairāk nekā 25 grupu izstādēs Latvijā un ārpus tās, kā arī ieguvusi otro vietu gleznotāju konkursā “Young Painter Prize” Viļņā. Atskatoties uz padarīto un salīdzinot pirmos darbus glezniecībā ar jaunākajiem, māksliniece atzīst, ka viņas mākslinieciskajā rokrakstā un izpausmes veidā ir vērojamas izmaiņas: “Es vairs nečakarējos, jaucot pa drusciņai krāsas, tagad jaucu jau konkrētus daudzumus, zinot, kad man vajag pārējas, laukumus – tās lietas ir atstrādātas. Tie ir tādi tīri tehniski risinājumi, kas atvieglo procesu. Protams, es esmu iemācījusies pārvaldīt instrumentus – ienākušas jaunas tehnoloģijas. Savukārt, runājot par rokrakstu – es laikam lēnām beidzu baidīties no tā, ka tie objekti manās gleznās, par ko mani vienreiz apvainoja, ir vientuļi. Es no tā beidzu baidīties un tagad tos objektus jau it kā portretēju apzināti – piemēram, arī sārtajai pogaļai ir savs raksturs, tēls, apzināta, tieša seja.”

Izstāde mākslas galerijā “Māksla XO” apskatāma līdz 4. aprīlim.

Lūk, arī neliels foto ieskats izstādē!

xo (34)

xo (33)

xo (32)

xo (31)

xo (30)

xo (29)

xo (28)

   xo (27)

xo (24)

xo (22)

xo (21)

xo (20)

xo (18)

xo (17)

xo (16)

xo (15)

xo (14)

xo (12)

xo (10)

xo (9)

xo (8)

xo (6)

xo (2)

Apr, 2017

Teika. “Te varētu uzfilmēt!”

Kinorežisors Ivars Tontegode, kura svaigākais veikums – dokumentālā filma “Knutifikācija” – dzīvi uz kinoekrāniem sāks 4. maijā, savu filmu scenārijus raksta Teikā – Rīgas apkaimē, kurā mīt kopš tīņa gadiem.

Apr, 2017

“Self Publish Riga” pasākumi jauniešiem

Fotogrāmatām un pašizdošanai veltītā pasākuma “Self Publish Riga” laikā – 12. un 14. maijā – K. K. fon Stricka villā notiks ekskursijas un darbnīcas skolēniem un jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem.

Apr, 2017

“Kino Bize” piedāvā dokumentālo filmu dubultseansu

Tuvojoties Rīgas Pasaules filmu festivālam un dokumentālista Šona Makalistera (Sean McAllister) filmu retrospekcijai, “Kino Bize” piedāvā dokumentālo stāstu dubultseansu, kas notiks 22. aprīlī plkst. 18.00. Vienā vakarā būs iespēja pieredzēt paralēlo pasauļu tuvplānus, kurus veidojuši divi mūsdienu dokumentālā kino meistari – britu kino autors Šons Makalisters filmā “Sīrijas mīlasstāsts” (A Syrian Love Story, 2015) un

Apr, 2017

Phantogram vienkāršības spēks

Elektronsikās (un ne tikai) mūzikas cienītājus 6. aprīļa vakarā Rīgā, koncertzālē “Palladium” sveica amerikāņu elektroniskā roka un triphopa duets Phantogram ar savu vienīgo koncertu Baltijas valstīs.

Apr, 2017

Tiks izrādīts Vikas Ekstas gif animācijas projekts

Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada pasākumu programmas laikā no 8. aprīļa tiešsaistes galerijā “Asa Nisi Masa” jeb anmgallery.com būs skatāma latviešu mākslinieces Vikas Ekstas gif animācijas projekta “Snakes and Ladders” izstāde. Animēts gif (Graphics Interchange Format – grafikas apmaiņas formāts) ir grafisks attēls, kas vienā failā ietver noteiktā kārtībā saliktu fotogrammu sēriju, kura nepārtraukti atkārtojas. Pēdējo gadu

Mar, 2017

“kim?” jaunā izstāžu cikla atklāšana

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” piektdien, 24. martā atklāts jauns izstāžu cikls, kurā iekļauta latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”.

Mar, 2017

Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno