“Orbīta” dodas tūrē uz ASV

Tekstgrupa “Orbīta”, kurā apvienojušies Latvijas krievu dzejnieki un mākslinieki, nākamnedēļ ar dzejas lasījumiem uzstāsies vairākās Amerikas Savienoto Valstu Austrumkrasta pilsētās.

Tūre notiks laikā no 14. līdz 19. novembrim, un tā ir piesaistīta “Orbītas” atdzejojumu krājuma “Hit Parade” iznākšanai ASV. Bilingvālais dzejas krājums (dzejoļi krievu valodā un to atdzejojumi angliski) klajā laists 2015. gada nogalē. Tā idejas autors, redaktors un viens no atdzejotājiem ir tulkotājs un slāvu valodu un literatūras profesors Kevins Plats. “Hit Parade” izdevējs: “Ugly Duckling Presse” .

Uz Ameriku tiks vesta kompaktāka “FM Slow Show” performances versija – dzejas lasījumi skaņas pavadījumā. Ierasto radiouztvērēju vietā šoreiz tiks izmantoti gidu iecienītie skaļruņi. Katrā lasījumā piedalīsies viens vai vairāki atdzejotāji, kā Polīna Barskova (Polina Barskova), Čārlzs Bernsteins (Charles Bernstein), Bobs Perelmans (Bob Perelman), Džūlija Bloha (Julia Bloch), Daniils Čerkaskis (Daniil Cherkassky), Kevins Plats (Kevin M. F. Platt) un citi. 

“Pilnā sastāvā “Orbīta” vēl nekad nav devusies tik tālu – pāri okeānam. Mēs turp ņemsim līdzi savus tekstus un skatuves pieredzi, kas uzkrāta 15 gadu laikā. Vēl ņemsim līdzi nedaudz drēbju, mazliet balzama un upeņu sulas. Tas viss mums droši vien noderēs, tāpat kā cilvēku atbalsts – gan to, kas apmeklēs pasākumus, gan to, kas mājās turēs īkšķus,” par gaidāmo braucienu saka Sergejs Timofejevs, viens no “Orbītas” dalībniekiem.

“Orbītas” koncertgrafiks:

-Masačūsetsas Amhersta: Amherstas koledžas Krievu kultūras centrs (Amherst College Center for Russian Culture), 14. novembris;

Ņujorka: Ņujorkas Universitātes Džordanu centrs (The Jordan Center, New York University), 15. novembris;

Filadelfija: “Penn Book Center” grāmatnīca (Penn Book Center Bookstore), 17. novembris,

Vašingtona: viesnīca “Washington Marriott Wardman Park Hotel” ASEEES sanāksme (Association for Slavic, East European, & Eurasian Studies Convention,  Washington Marriott Wardman Park Hotel), 18. novembris.

“Orbīta” ir Latvijas krievu dzejnieku, fotogrāfu, mūziķu un multimediju mākslinieku apvienība, kas Latvijas kultūras dzīvē aktīvi piedalās jau kopš 1999. gada, veidojot performances un mākslas instalācijas, izdodot bilingvālu literatūru, rakstu krājumus, foto grāmatas un arī pētniecisko literatūru. Apvienība nodarbojas ne tikai ar Latvijas krievu dzejnieku popularizēšanu, bet arī atdzejo laikmetīgo latviešu dzeju krievu valodā, veidojot aktīvu un veiksmīgu sadarbību starp krievvalodīgajiem un latviešu dzejniekiem un māksliniekiem. Līdz šim “Orbīta” uzstājusies daudzās Eiropas valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Somijā, Krievijā, Horvātijā, Slovākijā, Ukrainā u.c.

Apvienība guvusi atzinību (nominācijas, apbalvojumus) vairākos Latvijas un starptautiskos konkursos: Literatūras gada balva, “Zelta ābele”, “Purvīša balva”, “Kurjohina balva” u.c.

“Orbītas” dalībnieki ir: Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs.

orbitaFM

Dec, 2017

Sarkandaugava. Kaķu veikali un nozagtais tramvajs

Pusstundas braucienā ar 5. tramvaju no centra uz Rīgas ziemeļiem atrodas Sarkandaugava jeb, kā daudzi vietējie mēdz to saukt, Kraska. Tā ir Rīgas apkaime ar bagātu vēsturi un vēl bagātāku slavu, pateicoties ne tikai Tvaika ielas psihiatrijas un narkoloģijas centram, bet arī vietējo raibajai dzīvei un arhitektūras kontrastiem.

Dec, 2017

Brekši. No papīra līdz sūnām

“Daudziem rīdziniekiem ļoti bieži sanāk skaidrot, ka tur aiz Mežciema, kur turpinās Biķernieku iela, arī vēl ir Rīgas teritorija – tas ir Juglas papīrfabrikas ciemats,” tā par savu dzimto vietu stāsta vietējā iedzīvotāja Edīte Platenberga.

Dec, 2017

Avoti. Proletariāta vēsture 

“Tieši šeit ir īstā Rīga. Nacionālās valsts galvaspilsēta ir kaut kur šeit, Avotos. Un kāda no apkaimes rūpnīcām būtu ideāla “prezidenta pils” – visleģendārākā, protams, ir Rusobalt,” prāto dzejnieks un mākslinieks Artūrs Punte.

Dec, 2017

Brasa. Kaimiņu būšana

Koleģiāla cilvēcība un komūnas burvība – tā Brasu raksturo apkaimes jaunpienācēja Gunta Upeniece, mamma un izšūšanas hobijbiznesa “em’bo” īpašniece.

Nov, 2017

Vai viegli būt jaunam. Rekviēms deju mūzikai.

Šonedēļ kinofestivālā “Black Nights” Tallinā pirmizrādīta filma “Deju laikmets” – stāsts par to, kā elektroniskā deju mūzika 80. gadu otrajā pusē no Rietumiem nokļuva Padomju Savienībā. Dosim vārdu filmas režisoram Viktoram Budam.

Nov, 2017

Iļģuciems. Visaugstākais punkts

Iļģuciema veikalā „Aibe“ strādā Linda Feldmane. Pārdevēja, kam piemīt sirsnīgs smaids – tāds, kas nav formāls, bet patiesi labsirdīgs. Veikals atrodas triju pieturu attālumā no Iļģuciema tramvaja galapunkta.