Roterdamas kinofestivāla filmas “Kino Bizē”

Roterdamas Starptautiskais kinofestivāls (International Film Festival Rotterdam jeb IFFR), kura simbols ir tīģeris, ik gadu janvāra beigās norit Nīderlandē, dažādos Roterdamas kinoteātros, un tas ir viens no nozīmīgākajiem kino pasākumiem visā Eiropā – līdzās Kannu, Berlīnes, Venēcijas un Lokarno kinofestivāliem. Šogad kinoteātrī “Kino Bize” skatītājiem būs iespēja sekot līdzi festivāla norisei, vienlaikus ar skatītājiem Roterdamā un citās Eiropas pilsētās vērojot piecu filmu pirmizrādes. Seansi “Kino Bizē” notiks no 29. līdz 31. janvārim.

“IFFR Live” ir piecu filmu pirmizrāžu sērija, kas paralēli norisināsies ne tikai Roterdamā, bet arī citās Eiropas valstīs, un tās laikā Rīgā, “Kino Bizē” būs iespēja ne tikai noskatīties filmas, bet arī redzēt pašus filmas veidotājus un to komandas, kas apmeklēs filmas pirmizrādes Roterdamā. Mēģinot pēc iespējas vairāk iesaistīt auditoriju “kino ikdienā”, pēc seansiem būs iespēja piedalīties Twitter jautājumu un atbilžu sesijā un noklausīties dažādus muzikālus priekšnesumus. Būs arī lieliska iespēja tiešraidē izbaudīt filmas “Atverot acis” galvenās varones muzikālo priekšnesumu uzreiz pēc filmas noskatīšanas piektdien, 29. janvārī.

“Rīgai šīs pasākums ir svarīgs, jo skatītājiem būs iespēja piedzīvot kaut nedaudz no liela pasaules kinofestivāla sajūtas,” atzīst kinoteātra “Kino Bize” vadītājs Māris Prombergs. Viņš akcentē “IFFR Live” svarīgumu arī tāpēc, ka programmā iekļautās filmas piedzīvos savas pirmizrādes ne tikai Latvijā, bet arī visas Baltijas mērogā, turklāt, iespējams, šīs filmas vairs neparadīsies uz Latvijas kinoekrāniem.

Māris Prombergs stāsta, ka “IFFR Live” un kinoteātra “Kino Bize” darbības mērķi esot līdzīgi – parādīt pēc iespējas plašākai auditorijai filmas, kas tiek izrādītas festivālā, paradīt lielisku kino, kas ir ārpus  pamatplūsmas piedāvājuma kinoteātros. Personīgi viņš iesaka noskatīties pēc iespējas vairāk filmu, kas iekļautas programmā, tomēr īpaši izceļ vienu – īstu ģimenes trilleri “Aizspriedums”, kas tiks demonstrēts 30. janvārī plkst. 21.00. “Kaut vai šīs filmas dēļ bija vērts dabūt “IFFR Live” uz Rīgu,” atzīst Māris.

Piektdienas, 29. janvāra vakarā plkst. 21.00 būs iespēja noskatīties filmu “Atverot acis” (A peine j’ouvre les yeuxs). Tunisijas režisores Leilas Buzidas drāma par meiteni-dumpinieci Faru, kura, neskatoties uz mātes vēlmi, lai meita studētu medicīnu, izvēlas pavisam citu dzīvesveidu – viņa spēle pagrīdes grupā, dziedot izaicinošas dziesmas, iemīlas “nepareizajos puišos” un pirmo reizi mēģina to, ko līdz tam nebija mēģinājusi… līdz vienu dienu viņa pazūd. Filma ir stāsts par mātes un meitas attiecībām, par audzināšanu, ierobežojumiem un uzticēšanos. Filma oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā.

Sestdien, 30. janvārī plkst. 17.00 tiks pārraidīta filma “Modele” (The Model) – Dānijas režisora Meda Matisēna drāma par sešpadsmit gadus veco Emmu, kura uzsāk modeles karjeru Parīzē, nepavisam nepazīstot modes pasauli, kurā nupat nonākusi. Stāsts par pieaugšanu, par modes pasaules kārdinājumiem, par skaistumu un par vājprātu.

Sestdien, 30. janvārī plkst. 21.00 būs iespēja noskatīties filmu “Aizspriedums” (Prejudice). Beļģu režisora Antuāna Kipēra drāma par trīsdesmit divu gadu veco Sedriku, kurš joprojām dzīvo kopā ar vecākiem un ir garīgi slims. Filma par ģimenes locekļu savstarpējām attiecībām, kuras ietekmē māsas paziņojums par to, ka viņa ir stāvoklī, jo Sedriks ir vienīgais, kuru šī ziņa neiepriecina.

Svētdien, 31. janvārī plkst. 17.00 tiks demonstrēta filma “Līgava” (La Novia), kuras režisore Paula Ortiza filmā apspēlē spāņu rakstnieka Federiko Garsija Lorkas lugu “Asinskāzas”. Spriedzes un traģisku pavērsienu pilnā filma ir stāsts par līgavu, kas gatavojas precēt vienu jaunieti, bet domā par citu.

Svētdien plkst. 21.00 kā pēdējo būs iespēja noskatīties filmu ar nosaukumu “Atkritumu helikopters” (Sophelikoptern). Tā ir zviedru režisora Jonasa Selberja Ogustsena melnbaltā filma par absurdu mazbērnu ceļojumu pie vecmāmiņas, kura grib atpakaļ savu pulksteni, kuru nodevusi remontā pirms gada.  Sarkastiskā drāma/komēdija par kultūras mantojumu un rasismu, jo galvenie varoņi ir čigāni.

Visas filmas būs skatāmas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā. Ieejas maksa – 4,50 EUR, studentiem un pensionāriem (uzrādot apliecību) – 3, 50 EUR.

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.