Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno mākslinieku intereses naratīva, stāstu stāstīšanas vai to rakstīšanas, kā arī nereti pašas papīra lapas kā medija izmanošanā savu mākslas darbu radīšanā.

Ievas Kraules izstādes “α: Maldugunis” galvenais varonis ir Sofija – runājošs robots jeb t.s. automotons, ko papildina telpiska instalācija ar vairākiem skulpturāliem objektiem un struktūrām dažādos materiālos un nokrāsās. Vizuāli “Sofija” līdzinās cilvēka sejai, taču tehniski to darbina vienkāršs mehānisms, kas ļauj kustēties robota acīm un atdarināt audioierakstā dzirdamu stāstu. Šis stāsts ir fragments no izstādes telpā pieejamās Ievas Kraules esejas, kurā pierakstītas Sofijas un tās radītāja saruna. Sarunas gaitā automatona radītājs mēģina izprast, ko nozīmē būt mašīnai, un salīdzina to ar cilvēka dabu.

1_Ieva Kraule_presei

Savukārt Maijas Lūtonenas izstādi noteikušas pārdomas par 60.–70. gadu radikālajām itāļu dizaina kustībām un viņu pamatidejām par dzīvi vienotā iekštelpā, kas piederētu visiem, par dzimumu un finanšu vienlīdzību, par atteikšanos no ikdienas darba, par atbrīvojošu tipveida apģērbu, kā arī iestāšanos par “kultūras tehnisko destrukciju”. Šīs refleksijas un pētniecības rezultātā tapuši vienkāršoti drēbju, materiālu, rakstu un šablonu gleznojumi ar pulverizatoru, kuriem ir kaut kas kopīgs ar plāniem un instrukcijām. Ar naglām brīvi piestiprināti pie izstādes zāles baltajām sienām, tie ir formāli atbrīvoti un funkcionē kā ieteikumi, kā skatīties un saprast telpas, gaismas materiāla, gravitācijas u.c. attēlojumu.

Izstāžu ciklu noslēdz Rodrigo Ernandesa izstāde “Ļodzīgākās no lietām”, kuras nosaukums nāk no šveiciešu novelista Roberta Valsera darba “Mikrogrammas”, kas sarakstīts ļoti specifiskā izteiksmē un izmēros līdz salasāmības robežai reducētā rakstības formā. Ernandesa izstādes centrā ir papjēmašē tehnikā veidota instalācija, kuras tapšanas procesā uz vietas Rīgā iesaistīta gan telpas arhitektūra, gan auditorija – izstāžu zāles jaunākie apmeklētāji. Laikietilpīgais darbs ar papīra masu padara izstādi par procesuālu notikumu, kurā, lai arī minimāli un acīm netverami, tomēr norisinās izmaiņas – materiāla pilnīga izžūšana.

Dienu pēc izstādes atklāšanas – 25.martā plkst. 15.00–16.00 norisināsies tūre izstādēs ar mākslinieku piedalīšanos, bet turpinājumā plkst. 16.30 māksliniece Maija Lūtotena stāstīs par septiņu mākslinieku vadītas projektu telpas “Sic” Helsinkos programmu.

“kim?” aicina apmeklēt arī izstāžu cikla pavadošo pasākumu programmu – bērnu dienas un senioru pēcpusdienas.

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.