Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno mākslinieku intereses naratīva, stāstu stāstīšanas vai to rakstīšanas, kā arī nereti pašas papīra lapas kā medija izmanošanā savu mākslas darbu radīšanā.

Ievas Kraules izstādes “α: Maldugunis” galvenais varonis ir Sofija – runājošs robots jeb t.s. automotons, ko papildina telpiska instalācija ar vairākiem skulpturāliem objektiem un struktūrām dažādos materiālos un nokrāsās. Vizuāli “Sofija” līdzinās cilvēka sejai, taču tehniski to darbina vienkāršs mehānisms, kas ļauj kustēties robota acīm un atdarināt audioierakstā dzirdamu stāstu. Šis stāsts ir fragments no izstādes telpā pieejamās Ievas Kraules esejas, kurā pierakstītas Sofijas un tās radītāja saruna. Sarunas gaitā automatona radītājs mēģina izprast, ko nozīmē būt mašīnai, un salīdzina to ar cilvēka dabu.

1_Ieva Kraule_presei

Savukārt Maijas Lūtonenas izstādi noteikušas pārdomas par 60.–70. gadu radikālajām itāļu dizaina kustībām un viņu pamatidejām par dzīvi vienotā iekštelpā, kas piederētu visiem, par dzimumu un finanšu vienlīdzību, par atteikšanos no ikdienas darba, par atbrīvojošu tipveida apģērbu, kā arī iestāšanos par “kultūras tehnisko destrukciju”. Šīs refleksijas un pētniecības rezultātā tapuši vienkāršoti drēbju, materiālu, rakstu un šablonu gleznojumi ar pulverizatoru, kuriem ir kaut kas kopīgs ar plāniem un instrukcijām. Ar naglām brīvi piestiprināti pie izstādes zāles baltajām sienām, tie ir formāli atbrīvoti un funkcionē kā ieteikumi, kā skatīties un saprast telpas, gaismas materiāla, gravitācijas u.c. attēlojumu.

Izstāžu ciklu noslēdz Rodrigo Ernandesa izstāde “Ļodzīgākās no lietām”, kuras nosaukums nāk no šveiciešu novelista Roberta Valsera darba “Mikrogrammas”, kas sarakstīts ļoti specifiskā izteiksmē un izmēros līdz salasāmības robežai reducētā rakstības formā. Ernandesa izstādes centrā ir papjēmašē tehnikā veidota instalācija, kuras tapšanas procesā uz vietas Rīgā iesaistīta gan telpas arhitektūra, gan auditorija – izstāžu zāles jaunākie apmeklētāji. Laikietilpīgais darbs ar papīra masu padara izstādi par procesuālu notikumu, kurā, lai arī minimāli un acīm netverami, tomēr norisinās izmaiņas – materiāla pilnīga izžūšana.

Dienu pēc izstādes atklāšanas – 25.martā plkst. 15.00–16.00 norisināsies tūre izstādēs ar mākslinieku piedalīšanos, bet turpinājumā plkst. 16.30 māksliniece Maija Lūtotena stāstīs par septiņu mākslinieku vadītas projektu telpas “Sic” Helsinkos programmu.

“kim?” aicina apmeklēt arī izstāžu cikla pavadošo pasākumu programmu – bērnu dienas un senioru pēcpusdienas.

Jul, 2017

Kas notiek, “Positivus”?

Kad tika izziņota 2017. gada “Positivus” festivāla programma, daudzi rauca degunu – neesot neviena “lielā iemesla” festivāla apmeklēšanai. Galu galā alternatīvas izklaides iespējas šogad ir pietiekami daudz – pasaulslavenas rokgrupas koncertē Lucavsalā vai laicīgi jau ir ieplānots ceļojums uz siltajām zemēm.

Jul, 2017

Veto Magazine #40

Iznācis žurnāla “Veto Magazine” 40. numurs; šoreiz tiek pētīta “dari pats” jeb “do it yourself” tēma. Žurnāls ir kļuvis biezāks un ieguvis jaunu dizainu. Jaunākajā “Veto Magazine” numurā lasāma intervija ar mūziķi, dzejnieku un psihoterapeitu Pēteri Dragunu, intervija ar stilistiski mainīgās grupas Ezeri līderi Miķeli Putniņu, saruna ar fotogrāfu Alni Stakli, kurš nominēts prestižajai “Prix

Jun, 2017

Dialogs jāveido gudri

Aplūkot izstādi “Kopā viens” un piedalīties sarunā ar izstādes autoriem – Evelīnu Vidu (agrāk Deičmani) un amerikāņu mūziķi un komponistu Andrē Vidu – iespējams šo ceturtdien, 29. jūnijā galerijā “Alma”.

Jun, 2017

Brīnumzeme Igaunija

Izstāde “Vieta, kur viss ir labāk” mākslas un koncepcijas valodā apskata Latvijā populāro viedokli, ka kaimiņvalstī Igaunijā klājas daudz labāk nekā Latvijā. Gandrīz jebkurā pētījumā par vietējo situāciju ekonomikā, politikā, tautsaimniecībā, pilsoniskuma apziņā tiek salīdzinoši norādīts, ka Igaunijas Republikai ir labāki sasniegumi. Rezultātā Latvijas iedzīvotāju apziņā Igaunija un igauņi pēdējās desmitgades laikā no anekdotēs apsmietiem

Jun, 2017

Āgenskalns. Šlāgerpanks, slepenās ejas un literatūra

Ar rakstnieku, publicistu, nerimstošu pagrīdes mūziķi un vienkārši marginālu personību – Edmundu Frīdvaldu – tiekos spiedīgi saulainā, bet ne īpaši siltā dienā pie Āgenskalna tirgus. Ieraudzījis manu rozā skrejriteni, viņš nosaka, ka es esot palicis galīgi traks.

Jun, 2017

Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jun, 2017

Sarunāties caur mākslu

“Veto” sastapa Baibu Bartkeviču pa ceļam no Liepājas uz Amsterdamu, lai aprunātos par “mazo” ikdienu Baibas profesijā un iecerēm Liepājas mākslas forumā.

May, 2017

Izcilā koncertgrupa – Foals

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?