Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno mākslinieku intereses naratīva, stāstu stāstīšanas vai to rakstīšanas, kā arī nereti pašas papīra lapas kā medija izmanošanā savu mākslas darbu radīšanā.

Ievas Kraules izstādes “α: Maldugunis” galvenais varonis ir Sofija – runājošs robots jeb t.s. automotons, ko papildina telpiska instalācija ar vairākiem skulpturāliem objektiem un struktūrām dažādos materiālos un nokrāsās. Vizuāli “Sofija” līdzinās cilvēka sejai, taču tehniski to darbina vienkāršs mehānisms, kas ļauj kustēties robota acīm un atdarināt audioierakstā dzirdamu stāstu. Šis stāsts ir fragments no izstādes telpā pieejamās Ievas Kraules esejas, kurā pierakstītas Sofijas un tās radītāja saruna. Sarunas gaitā automatona radītājs mēģina izprast, ko nozīmē būt mašīnai, un salīdzina to ar cilvēka dabu.

1_Ieva Kraule_presei

Savukārt Maijas Lūtonenas izstādi noteikušas pārdomas par 60.–70. gadu radikālajām itāļu dizaina kustībām un viņu pamatidejām par dzīvi vienotā iekštelpā, kas piederētu visiem, par dzimumu un finanšu vienlīdzību, par atteikšanos no ikdienas darba, par atbrīvojošu tipveida apģērbu, kā arī iestāšanos par “kultūras tehnisko destrukciju”. Šīs refleksijas un pētniecības rezultātā tapuši vienkāršoti drēbju, materiālu, rakstu un šablonu gleznojumi ar pulverizatoru, kuriem ir kaut kas kopīgs ar plāniem un instrukcijām. Ar naglām brīvi piestiprināti pie izstādes zāles baltajām sienām, tie ir formāli atbrīvoti un funkcionē kā ieteikumi, kā skatīties un saprast telpas, gaismas materiāla, gravitācijas u.c. attēlojumu.

Izstāžu ciklu noslēdz Rodrigo Ernandesa izstāde “Ļodzīgākās no lietām”, kuras nosaukums nāk no šveiciešu novelista Roberta Valsera darba “Mikrogrammas”, kas sarakstīts ļoti specifiskā izteiksmē un izmēros līdz salasāmības robežai reducētā rakstības formā. Ernandesa izstādes centrā ir papjēmašē tehnikā veidota instalācija, kuras tapšanas procesā uz vietas Rīgā iesaistīta gan telpas arhitektūra, gan auditorija – izstāžu zāles jaunākie apmeklētāji. Laikietilpīgais darbs ar papīra masu padara izstādi par procesuālu notikumu, kurā, lai arī minimāli un acīm netverami, tomēr norisinās izmaiņas – materiāla pilnīga izžūšana.

Dienu pēc izstādes atklāšanas – 25.martā plkst. 15.00–16.00 norisināsies tūre izstādēs ar mākslinieku piedalīšanos, bet turpinājumā plkst. 16.30 māksliniece Maija Lūtotena stāstīs par septiņu mākslinieku vadītas projektu telpas “Sic” Helsinkos programmu.

“kim?” aicina apmeklēt arī izstāžu cikla pavadošo pasākumu programmu – bērnu dienas un senioru pēcpusdienas.

Apr, 2017

Teika. “Te varētu uzfilmēt!”

Kinorežisors Ivars Tontegode, kura svaigākais veikums – dokumentālā filma “Knutifikācija” – dzīvi uz kinoekrāniem sāks 4. maijā, savu filmu scenārijus raksta Teikā – Rīgas apkaimē, kurā mīt kopš tīņa gadiem.

Apr, 2017

“Self Publish Riga” pasākumi jauniešiem

Fotogrāmatām un pašizdošanai veltītā pasākuma “Self Publish Riga” laikā – 12. un 14. maijā – K. K. fon Stricka villā notiks ekskursijas un darbnīcas skolēniem un jauniešiem vecumā no 14 līdz 24 gadiem.

Apr, 2017

“Kino Bize” piedāvā dokumentālo filmu dubultseansu

Tuvojoties Rīgas Pasaules filmu festivālam un dokumentālista Šona Makalistera (Sean McAllister) filmu retrospekcijai, “Kino Bize” piedāvā dokumentālo stāstu dubultseansu, kas notiks 22. aprīlī plkst. 18.00. Vienā vakarā būs iespēja pieredzēt paralēlo pasauļu tuvplānus, kurus veidojuši divi mūsdienu dokumentālā kino meistari – britu kino autors Šons Makalisters filmā “Sīrijas mīlasstāsts” (A Syrian Love Story, 2015) un

Apr, 2017

Phantogram vienkāršības spēks

Elektronsikās (un ne tikai) mūzikas cienītājus 6. aprīļa vakarā Rīgā, koncertzālē “Palladium” sveica amerikāņu elektroniskā roka un triphopa duets Phantogram ar savu vienīgo koncertu Baltijas valstīs.

Apr, 2017

Tiks izrādīts Vikas Ekstas gif animācijas projekts

Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada pasākumu programmas laikā no 8. aprīļa tiešsaistes galerijā “Asa Nisi Masa” jeb anmgallery.com būs skatāma latviešu mākslinieces Vikas Ekstas gif animācijas projekta “Snakes and Ladders” izstāde. Animēts gif (Graphics Interchange Format – grafikas apmaiņas formāts) ir grafisks attēls, kas vienā failā ietver noteiktā kārtībā saliktu fotogrammu sēriju, kura nepārtraukti atkārtojas. Pēdējo gadu

Mar, 2017

“kim?” jaunā izstāžu cikla atklāšana

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” piektdien, 24. martā atklāts jauns izstāžu cikls, kurā iekļauta latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”.

Mar, 2017

Tiks atklāts “kim?” pavasara izstāžu cikls

Ar īpaši laikmetīgās mākslas centram “kim?” radītām jaunu darbu sērijām 24. martā plkst. 19.00 “kim?” telpās Sporta ielā 2 tiks atklāts trīs solo izstāžu cikls: latviešu mākslinieces un “kim? Rezidences Balvas 2017” ieguvējas Ievas Kraules personālizstāde “α: Maldugunis”; somu mākslinieces Maijas Lūtonenas personālizstāde “Plāns un pludiņš”; meksikāņu mākslinieka Rodrigo Ernandesa personālizstāde “Ļodzīgākās no lietām”. Visas izstādes vieno