Tiks izrādīts Vikas Ekstas gif animācijas projekts

Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada pasākumu programmas laikā no 8. aprīļa tiešsaistes galerijā “Asa Nisi Masa” jeb anmgallery.com būs skatāma latviešu mākslinieces Vikas Ekstas gif animācijas projekta “Snakes and Ladders” izstāde.

Animēts gif (Graphics Interchange Format – grafikas apmaiņas formāts) ir grafisks attēls, kas vienā failā ietver noteiktā kārtībā saliktu fotogrammu sēriju, kura nepārtraukti atkārtojas. Pēdējo gadu laikā gif attēli ir kļuvuši ļoti populāri, sevišķi sociālajos tīklos, kur tos visbiežāk izmanto, lai paustu noteiktas emocijas vai arī lai sniegtu atbildi konkrētas diskusijas kontekstā. Lai gan šāda formāta attēlu dabiskā vide ir internets, šim izteiksmes līdzeklim ir arī cits lietojums, kas sniedzas ārpus virtuālās telpas un ietver gan populāro kultūru, gan kino. Vika Eksta savā mākslinieciskajā praksē plaši izmanto gif formāta priekšrocības, lai tādējādi pievērstos kustības lomai šķietami nekustīgā fotogrāfiskā attēlā. Ekstas gif attēli ir rūpīgi inscenētas fotogrāfijas, kurās pati autore ir vienkāršas un ikdienišķas darbības galvenais subjekts: dzerot kafiju no krūzītes, smēķējot cigareti, atbildot uz telefona zvanu un tamlīdzīgi.

VikaEksta3

Projektu komentē tā kuratore Paola Paleari (Itālija): “Vikas Ekstas gif attēli katapultē skatītāju fiktīvā pasaulē: viņas “kustīgajās fotogrāfijās” pat visvienkāršākā darbība raisa asociācijas ar intrigu un mistēriju. “Snakes and Ladders” atdzīvina saikni starp fiktīvu naratīvu un mēmo kino. Šie darbi aktualizē jautājumu, vai un kādā veidā ikdienas darbību vai ainu fotogrāfiska reprezentācija var sniegt dažādas interpretāciju variācijas un gala rezultātā radīt negaidītus pagriezienus plašākā sižetā. Skatītājs aktīvi līdzdarbojas šajā izstādē, kas savukārt izmanto tiešsaistes galerijas sniegtās iespējas, perfekti apvienojot šo sadarbības iespēju ar digitālo attēlu.”

“Snakes and Ladders” prezentācija Latvijā notiks 8. aprīļa vakarā 18.00 kinoteātrī “Kino Bize”, bet Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada 2017 atklāšanas nedēļas ietvaros no 8. līdz 15. aprīlim projekta ārpustīmekļa versija būs skatāma arī kinoteātros “Splendid Palace”, “K.Suns” un “Kino Bize” pirms regulārā repertuāra filmu izrādēm.

Vika Eksta ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 jauno fotomākslinieku balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” laureāte. Vizuālā māksliniece dzīvo un strādā Rīgā, studējusi fotogrāfiju Andreja Granta fotostudijā un EFTI Fotogrāfijas skolā (Madride). Ieguvusi bakalaura grādu filmu teorijā, kā arī maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. Kopš 2014. gada viņas darbi iekļauti izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. 2016. gadā Eksta saņēmusi ADC balvu “Young Guns”.

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.