Tiks izrādīts Vikas Ekstas gif animācijas projekts

Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada pasākumu programmas laikā no 8. aprīļa tiešsaistes galerijā “Asa Nisi Masa” jeb anmgallery.com būs skatāma latviešu mākslinieces Vikas Ekstas gif animācijas projekta “Snakes and Ladders” izstāde.

Animēts gif (Graphics Interchange Format – grafikas apmaiņas formāts) ir grafisks attēls, kas vienā failā ietver noteiktā kārtībā saliktu fotogrammu sēriju, kura nepārtraukti atkārtojas. Pēdējo gadu laikā gif attēli ir kļuvuši ļoti populāri, sevišķi sociālajos tīklos, kur tos visbiežāk izmanto, lai paustu noteiktas emocijas vai arī lai sniegtu atbildi konkrētas diskusijas kontekstā. Lai gan šāda formāta attēlu dabiskā vide ir internets, šim izteiksmes līdzeklim ir arī cits lietojums, kas sniedzas ārpus virtuālās telpas un ietver gan populāro kultūru, gan kino. Vika Eksta savā mākslinieciskajā praksē plaši izmanto gif formāta priekšrocības, lai tādējādi pievērstos kustības lomai šķietami nekustīgā fotogrāfiskā attēlā. Ekstas gif attēli ir rūpīgi inscenētas fotogrāfijas, kurās pati autore ir vienkāršas un ikdienišķas darbības galvenais subjekts: dzerot kafiju no krūzītes, smēķējot cigareti, atbildot uz telefona zvanu un tamlīdzīgi.

VikaEksta3

Projektu komentē tā kuratore Paola Paleari (Itālija): “Vikas Ekstas gif attēli katapultē skatītāju fiktīvā pasaulē: viņas “kustīgajās fotogrāfijās” pat visvienkāršākā darbība raisa asociācijas ar intrigu un mistēriju. “Snakes and Ladders” atdzīvina saikni starp fiktīvu naratīvu un mēmo kino. Šie darbi aktualizē jautājumu, vai un kādā veidā ikdienas darbību vai ainu fotogrāfiska reprezentācija var sniegt dažādas interpretāciju variācijas un gala rezultātā radīt negaidītus pagriezienus plašākā sižetā. Skatītājs aktīvi līdzdarbojas šajā izstādē, kas savukārt izmanto tiešsaistes galerijas sniegtās iespējas, perfekti apvienojot šo sadarbības iespēju ar digitālo attēlu.”

“Snakes and Ladders” prezentācija Latvijā notiks 8. aprīļa vakarā 18.00 kinoteātrī “Kino Bize”, bet Rīgas Fotogrāfijas biennāles starpgada 2017 atklāšanas nedēļas ietvaros no 8. līdz 15. aprīlim projekta ārpustīmekļa versija būs skatāma arī kinoteātros “Splendid Palace”, “K.Suns” un “Kino Bize” pirms regulārā repertuāra filmu izrādēm.

Vika Eksta ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 jauno fotomākslinieku balvas “Meklējam jauno fotogrāfijā!” laureāte. Vizuālā māksliniece dzīvo un strādā Rīgā, studējusi fotogrāfiju Andreja Granta fotostudijā un EFTI Fotogrāfijas skolā (Madride). Ieguvusi bakalaura grādu filmu teorijā, kā arī maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. Kopš 2014. gada viņas darbi iekļauti izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. 2016. gadā Eksta saņēmusi ADC balvu “Young Guns”.

Jul, 2017

Kas notiek, “Positivus”?

Kad tika izziņota 2017. gada “Positivus” festivāla programma, daudzi rauca degunu – neesot neviena “lielā iemesla” festivāla apmeklēšanai. Galu galā alternatīvas izklaides iespējas šogad ir pietiekami daudz – pasaulslavenas rokgrupas koncertē Lucavsalā vai laicīgi jau ir ieplānots ceļojums uz siltajām zemēm.

Jul, 2017

Veto Magazine #40

Iznācis žurnāla “Veto Magazine” 40. numurs; šoreiz tiek pētīta “dari pats” jeb “do it yourself” tēma. Žurnāls ir kļuvis biezāks un ieguvis jaunu dizainu. Jaunākajā “Veto Magazine” numurā lasāma intervija ar mūziķi, dzejnieku un psihoterapeitu Pēteri Dragunu, intervija ar stilistiski mainīgās grupas Ezeri līderi Miķeli Putniņu, saruna ar fotogrāfu Alni Stakli, kurš nominēts prestižajai “Prix

Jun, 2017

Dialogs jāveido gudri

Aplūkot izstādi “Kopā viens” un piedalīties sarunā ar izstādes autoriem – Evelīnu Vidu (agrāk Deičmani) un amerikāņu mūziķi un komponistu Andrē Vidu – iespējams šo ceturtdien, 29. jūnijā galerijā “Alma”.

Jun, 2017

Brīnumzeme Igaunija

Izstāde “Vieta, kur viss ir labāk” mākslas un koncepcijas valodā apskata Latvijā populāro viedokli, ka kaimiņvalstī Igaunijā klājas daudz labāk nekā Latvijā. Gandrīz jebkurā pētījumā par vietējo situāciju ekonomikā, politikā, tautsaimniecībā, pilsoniskuma apziņā tiek salīdzinoši norādīts, ka Igaunijas Republikai ir labāki sasniegumi. Rezultātā Latvijas iedzīvotāju apziņā Igaunija un igauņi pēdējās desmitgades laikā no anekdotēs apsmietiem

Jun, 2017

Āgenskalns. Šlāgerpanks, slepenās ejas un literatūra

Ar rakstnieku, publicistu, nerimstošu pagrīdes mūziķi un vienkārši marginālu personību – Edmundu Frīdvaldu – tiekos spiedīgi saulainā, bet ne īpaši siltā dienā pie Āgenskalna tirgus. Ieraudzījis manu rozā skrejriteni, viņš nosaka, ka es esot palicis galīgi traks.

Jun, 2017

Ilgi gaidītais, visilgākais koncerts

Ir teiciens – kas ilgi nāk, tas labi nāk. Un 21. jūnija vakarā Lucavsalā šis teiciens ieguva reālas aprises, lielajiem, labsirdīgajiem rokeriem Foo Fighters beidzot nospēlējot koncertu Latvijā.

Jun, 2017

Sarunāties caur mākslu

“Veto” sastapa Baibu Bartkeviču pa ceļam no Liepājas uz Amsterdamu, lai aprunātos par “mazo” ikdienu Baibas profesijā un iecerēm Liepājas mākslas forumā.

May, 2017

Izcilā koncertgrupa – Foals

Jau ziņojām, ka 31. jūlijā Viļņā “Kalnai Park” estrādē uzstāsies britu indie grupa Foals, kuru mūzikas kritiķi nodēvējuši par vienu no pasaulē vislabākajām koncertgrupām. Kāds ir Foals noslēpums?