Tuvojas Dzejas dienas 2016

Jau vairāk nekā 50 gadus septembrī tiek svinētas dzejas dienas – šogad starptautiskais dzejas festivāls “Dzejas dienas 2016” norisināsies no 8. līdz 18. septembrim, kad Rīgu un Latviju pāršalks poētisma vilnis, bet visā Latvijas teritorijā ar dzeju saistīti notikumi piesātinās visa septembra kultūras programmas.

Dzejas dienas šogad caurstrāvos rotaļīgais moto “Dzeja pavedina”. Pārvēršot dzeju matērijā, kas pavedina uz nedarbiem, pavedina uz atklāšanos, pavedina uz jauniem meklējumiem, bet rezultātā kļūst par impulsu kustībai, kas rosina uzdrošināties. Dzejas dienu laikā tiks atvērts jau sestais Dzejas disks, šogad tā fokusā tēma “ķermenis ir dvēseles metafora”, tāpat tiks iedarbināta arī 3D dzejas darbnīca un lasīta multimediāla ekopoēma. Festivāla programmā ir iekļauti gan jauno dzejnieku lasījumi un dzejas sacensības, gan tradicionāli dzejas vakari, ārvalstu viesu meistardarbnīcas un lasījumi, kā arī laikmetīgi dzejas eksperimenti, kuros dzeja veido saikni ar citām mūsdienu mākslas formām.

Uzticīgākajiem festivāla sekotājiem daudzu pasākumu formāts jau zināms. Tradicionāli notiks Literārās akadēmijas Dzejas meistardarbnīcas studentu lasījumi, „Ceļojums ar dzejniekiem” (šoreiz pa Āgenskalnu), šajā gadā izdoto grāmatu autoru lasījums „Atvērt nevar aizvērt”, Klasisks dzejas vakars, kas būs veltīts dzejnieces Amandas Aizpurietes jubilejai, dzejas tiesa Vijoļšķūnī, dzejas lasījumi „Runā dzejnieks”, lasījumi pie Raiņa pieminekļa Esplanādē 11. septembrī u.c. notikumi. Īpaša dzejas programma būs vērojama arī laikmetīgās mākslas festivāla “Baltā nakts” laikā, kad varēs gan izdejoties kopā ar dzejniekiem, gan pašam iejusties dzejnieka ādā, gan doties naksnīgā dzejas piedzīvojumu spēlē, gan vērot videodzeju kopā ar starptautiskiem VJ un DJ. Tāpat festivāla programmu papildinās jaunāko dzejas grāmatu atvēršanas svētki.

Dodot ieskatu pasaules dzejas tendencēs, atkal gaidāms samērā plašs ārvalstu viesu klāsts – Latviju  šoreiz apmeklēs 16 autori no Lietuvas, Maķedonijas, Islandes, Lielbritānijas, Ukrainas, Gruzijas un Amerikas Savienotajām Valstīm. Daudzus no tiem spilgti raksturo tieši viņu performatīvā uzstāšanās forma.

Jan, 2018

Notiks projekta “Visas Taisnības” koncerti

Mūzikas projekts “Visas Taisnības” jaunā gaismā un laikmetīgā skanējumā iepazīstinās ar Raimonda Paula mūziku, kurā izmantoti dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi, pirms koncertu apmeklēšanas aicinot arī uz izstādi “Latvijai 60”. “Visas Taisnības” mūzikas projekta autori, mūziķis Raimonds Gusarevs un DJ Monsta, ir uzspodrinājuši 70. gadu latviešu estrādes mūzikas dziesmas un pārrakstījuši tās mūsdienu laikmetam raksturīgajās notīs.

Dec, 2017

Vecrīga. Ar čīzburgeru pie sienas 

Nikola Krištopane jau kopš pusaudža gadiem nodarbojas ar apartamentu īstermiņa izīrēšanu Rīgas vecpilsētā. Jau kopš mazotnes viņa sevi atceras Vecrīgā, soļojot līdzi vecākiem uz darbu, un stāstu par šo apkaimi viņai netrūkst.

Dec, 2017

Ķīpsala. Pārbaudītas vērtības

Aizvadītajos Ziemassvētkos apritēja apaļi 20 gadi, kopš uzņēmējs un ekspremjers Māris Gailis sauc sevi par īstu ķīpsalnieku. Lielāko daļu no šiem gadiem viņš kopā ar sievu arhitekti Zaigu Gaili veltījis šīs apkaimes attīstībai.

Dec, 2017

Imanta. Pazudusī pagalmu bērnība

Kas ir kopīgs Brodvejai ar Imantu? Abās šajās vietas mājas radis dejotājs un horeogrāfs Rolands Meržejevskis. Cilvēks, kurš jebkuru notikumu var pārvērst muzikālā skatuves pārdzīvojumā.

Dec, 2017

Mūki aizlidoja – templis palika

Tādi sirsnīgi smiekli. Daudz. No dienām televīzijā līdz pirmajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai “Lidojošo mūku templis”, kas nule palaista pasaulē un Latgales vēstniecībā Gors piedzīvojusi savu kārtējo pirmizrādi. “Vispār tās filmas tomēr ir sarežģīta lieta. Būtu zinājusi…’’ smejas režisore Žanete Skarule.