Ungārijas kultūras mēnesis

Ungārijas vēstniecība Latvijā jau otro gadu pēc kārtas organizē Ungārijas dienas, kuras arī šogad notiek oktobra mēnesī. Pasākumi, kas iepazīstina ar Ungārijas mākslu, vēsturi, mūziku, deju, tradīcijām un gastronomiju, norisinās Rīgā, Jūrmalā, Lūznavā, Kuldīgā, Jelgavā un Jēkabpilī.

Pasākumu sērijas mērķis ir parādīt Ungārijas dažādās sejas, satuvinot abas valstis un to cilvēkus – latviešus un ungārus. Visi Ungārijas dienu pasākumi ir bezmaksas.

Šogad tiek atzīmēta 1956. gada Ungārijas revolūcijas un brīvības cīņu gadadiena, kuras laikā tūkstošiem cilvēku parādīja savu drosmi un daudzi atdeva savu dzīvību par valsts brīvību un neatkarību. Ar konferenci, kuru Ungārijas vēstniecība rīko sadarbībā ar Latvijas Vēsturnieku komisiju, izstādi sadarbībā ar Budapeštas Terora nama muzeju un spēlfilmu, kas veltīta šo cīņu varoņiem, 4. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks pieminēti 1956. gada notikumi un to ietekme uz pasaules vēsturi. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja pašiem veidot vēsturi, nospiežot „Patīk” uz īpaša mākslas darba, kas veltīts šiem piemiņas pasākumiem un kuru radījis ungāru mākslinieks Jānošs Brikners.

Šogad tiek atzīmētas arī divu pasaulslavenu ungāru komponistu un pianistu Bēlas Bartoka un Ferenca Lista jubilejas, ko visā Latvijā atzīmēs ar koncertiem un izstādēm.

Mazajiem un lielajiem no 8. oktobra Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrā būs iespēja apskatīt antīko rotaļlietu izstādi, savukārt 22. un 23. oktobrī tirdzniecības centrā “Rīga Plaza” sadarbībā ar “Brain Games” tiks organizētas Rubika Kuba salikšanas sacensības, kurās dalībnieki rādīs ne tikai veiklību, bet arī izpaudīs savu radošumu. Lai izbaudītu ungāru kulinārijas pasauli (ēdienu un vīnu), var apmeklēt Ungārijas dienu partenrrestorānus “Renommé”, “Vieta”, “Entresol”, “36. līnija” un veikalu “Hungaricum”.

Ungārijas dienu aktualitātēm var sekot līdzi Facebook lapā.

 

Dec, 2017

Sarkandaugava. Kaķu veikali un nozagtais tramvajs

Pusstundas braucienā ar 5. tramvaju no centra uz Rīgas ziemeļiem atrodas Sarkandaugava jeb, kā daudzi vietējie mēdz to saukt, Kraska. Tā ir Rīgas apkaime ar bagātu vēsturi un vēl bagātāku slavu, pateicoties ne tikai Tvaika ielas psihiatrijas un narkoloģijas centram, bet arī vietējo raibajai dzīvei un arhitektūras kontrastiem.

Dec, 2017

Brekši. No papīra līdz sūnām

“Daudziem rīdziniekiem ļoti bieži sanāk skaidrot, ka tur aiz Mežciema, kur turpinās Biķernieku iela, arī vēl ir Rīgas teritorija – tas ir Juglas papīrfabrikas ciemats,” tā par savu dzimto vietu stāsta vietējā iedzīvotāja Edīte Platenberga.

Dec, 2017

Avoti. Proletariāta vēsture 

“Tieši šeit ir īstā Rīga. Nacionālās valsts galvaspilsēta ir kaut kur šeit, Avotos. Un kāda no apkaimes rūpnīcām būtu ideāla “prezidenta pils” – visleģendārākā, protams, ir Rusobalt,” prāto dzejnieks un mākslinieks Artūrs Punte.

Dec, 2017

Brasa. Kaimiņu būšana

Koleģiāla cilvēcība un komūnas burvība – tā Brasu raksturo apkaimes jaunpienācēja Gunta Upeniece, mamma un izšūšanas hobijbiznesa “em’bo” īpašniece.

Nov, 2017

Vai viegli būt jaunam. Rekviēms deju mūzikai.

Šonedēļ kinofestivālā “Black Nights” Tallinā pirmizrādīta filma “Deju laikmets” – stāsts par to, kā elektroniskā deju mūzika 80. gadu otrajā pusē no Rietumiem nokļuva Padomju Savienībā. Dosim vārdu filmas režisoram Viktoram Budam.

Nov, 2017

Iļģuciems. Visaugstākais punkts

Iļģuciema veikalā „Aibe“ strādā Linda Feldmane. Pārdevēja, kam piemīt sirsnīgs smaids – tāds, kas nav formāls, bet patiesi labsirdīgs. Veikals atrodas triju pieturu attālumā no Iļģuciema tramvaja galapunkta.